Tematyka czasopism

Tematyka czasopism

Współczesny świat prasy niezwykle bogato się rozwinął. Należy przyznać, że w praktycznie większości krajów na świecie wyróżnić można już różnorodną tematykę prezentowanych informacji. Jednocześnie wielokrotnie wyróżnia się też liczne czasopisma ze względu na charakterystyczną tematykę, którą sobą przedstawiają. Między innymi wyróżnić można czasopisma: anarchistyczne, związane z tematyką anime i mangą, internetowe, sportowe, społeczno-kulturalne, o sztuce, satyryczne, muzyczne, naukowe, wojskowe, techniczne, fantastyczne, geograficzne, historyczne, religijne, harcerskie i wiele innych. Należy przyznać, że jeśli tematyka jest zawężona w danym czasopiśmie do określonego zakresu artykułów, to jednocześnie zmniejsza się też ilość czytelników takiego czasopisma tylko i wyłącznie praktycznie do fanów, zapaleńców. Na przykład czasopisma wojskowe przecież nie będą raczej czytane przez kobiety. Jednocześnie pisma fantastyczne rzadko kiedy kupowane i czytane są też ludzi, który w ogóle literatury fantastycznej nie lubią. Jeśli jakieś pismo jest o grach komputerowych, to ktoś kto w nie nie gra, nie będzie chciał w ogóle do tego zajrzeć itp.

Czasopisma internetowe

Na terenie całego świata istnieje wiele czasopism typowo internetowych. Zajmują się one między innymi nowinkami z zakresu samych wyszukiwarek, ich usprawniania, jak również dostosowywania ich do posiadanych przez nas komputerów i odwrotnie, jak również liczne porady techniczne w zakresie podkręcania danej strony internetowej, którą posiadamy, jej pozycjonowania itp. Można też znaleźć liczne informacje odnoszące się do najlepszych stron www zawierających w sobie określoną tematykę, która akurat w danym numerze jest poruszana. Wśród nich należy wymienić między innymi: Komputer i Świat, Mój Komputer, Rubikkon, Framzeta, Artmix, Artzin, AM Komputery, Action Mag i wiele innych.

Czasopisma sportowe

Odnoszą się one albo do wszystkich dziedzin sportowych po trochu, więc są swoistymi przewodnikami dla wszystkich sportowych zapaleńców. Jednocześnie można też wyróżnić czasopisma, która specjalizują się w tylko jednej lub dwóch dyscyplinach sportowych i tutaj posiadają swoich fanów. Osobną grupą są też na przykład czasopisma szachowe, ponieważ od kilku już lat grę w szachy uznaje się za sport o randze mistrzowskiej, wprost olimpijskiej. Z popularniejszych czasopism sportowych należy wymienić między innymi takie, jak: Magazyn Futbol, Polski PingPong, Bravo Sport, Tygodnik Kibica, Tygodnik Sportowy, Tygodnik Żużlowy, Tylko Piłka, F1 Racing, Jachting, Golf, Kulturystyka i Fitness i wiele innych.

Czasopisma artystyczne

Dokładnie określa się je pismami o sztuce. Mogą być one wydaniami typowo czasopismowymi, a więc informującymi o najnowszych wystawach, wernisażach, nowych artystach itp. Jednocześnie wyróżnia się też magazyny w formie encyklopedycznej, w której znajdują się niezwykle interesujące informacje odnośnie artystów, którzy są dobrze znani bądź trochę mniej, ale na przykład z ukierunkowaniem na nowinki, ciekawostki, o których wielu może nic nie wiedzieć. Wśród popularnych czasopism z tej kategorii wymienić należy między innymi: Futu, DIK Fagazine, Artmix, ArtPAPIER, Spam.art.pl i wiele innych.

Anime/manga

Czasopisma te przede wszystkim specjalizują się w ogóle w kreskówkach japońskich, owych anime lub mangą. Jednocześnie mogą się tam pojawić informacje o nowych filmach z tej kategorii lub po prostu informacje w zakresie sztuki ich odtwarzania, a więc częściowo zakrawające o czasopisma o sztuce, ale skonkretyzowanej właśnie na anime lub mandze. Wśród nich między innymi wymienić należy: Tanki.pl, Otaku, Magazyn, Animegaido, Afternoon, Kawaii, Secret Service i wiele innych. W Polsce jest ich jeszcze bardzo mało, ale ciągle pojawiają się nowe, które rozkręcają swoją karierę na tym rynku.

Czasopisma fantastyczne

Przede wszystkim czasopisma te odnoszą się głównie do tematyki literatury fantastycznej, ewentualnie czasami jeszcze do filmów fantastycznych, chociaż o wiele rzadziej. Znajdują się tam albo fragmenty określonych dzieł literackich, a więc powieści, opowiadań itp., albo też ich całe treści jednorazowo (jeśli forma jest krótka) lub w częściach (na przykład w przypadku powieści). Wśród znanych i popularnych tytułów tego typu czasopism wymienić należy między innymi takie, jak: Aiglos, Alfa, Amazing Storie, Creatio Fantstica, Feniks, Framzeta, Gwiezdny Pirat, Komiks-Fantastyka, Portal, Science Fiction, Fantasy, Nowa Fantastyka, Złoty Smok i wiele innych.

Czasopisma wojskowe

Są one szczególnie popularne wśród płci męskiej. Przede wszystkim kolekcjonują tego typu magazyny ludzie starsi lub w średnim wieku, którzy mogli przeżyć drugą wojnę światową, obalenie komunizmu itp. Jednocześnie ostatnio spotyka się też zainteresowanie ze strony młodych ludzi, chętnych do poznawania historii Polski i świata. Między innymi do tych magazynów dodawane są liczne figurki, ordery, modele broni, statków, czołgów itp., które albo są już gotowe, albo przeznaczone są do złożenia, sklejenia itp. Wśród popularniejszych tytułów polskich wymienić można na przykład: Bandera, Goniec Obozowy, Myśl Wojskowa, Przegląd Wojskowy, Polska Zbrojna, Żołnierska Trybuna, Przegląd Wojsk Lądowych itp.

Back To Top