Czasopisma dla dzieci i młodzieży

Czasopisma dla dzieci i młodzieży

Współczesny świat prasy między innymi stawia na kobiety, ale również coraz częściej na dzieci i młodzież. Między innymi obecnie wydawane magazyny specjalizują się w kategorii dzieci lub młodzieży i to zarówno pod kątem zabawy, jak i typowo nauki. Dzięki różnym tego typu magazynom, czasopismom nauka staje się powoli przyjemnością, jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Ponadto należy zaznaczyć, że co rusz powstają nowe magazyny tego typu. Wśród licznych tytułów, które obecnie istnieją na rynku wymienić można na przykład takie, jak: Ciuchcia, Cogito, Victor w różnych wersjach wiekowych, Płomyk i Płomyczek, Komiks Gigant, English Junior, Już Czytam, Ja Ty i My, Kaczor Donald, Mickey Mouse, Supełek, Scooby-Doo Magazyn, Młody Technik, Miś, Mozaika i wiele innych. Każda z nich stawia na coś zupełnie innego. Najczęściej jeśli chodzi o dzieci, to czasopisma te nastawione są na zabawę. Zależnie od wieku dzieci, do których kierują oni swoją ofertę, takie też zabawki często dodawane są na zachętę i dla kolejnego rozwoju danych dzieci.

Cogito

Jest to przede wszystkim polski dwutygodnik. Skierowany jest on głównie do młodzieży uczącej się w szkole średniej i w technikach, a więc mniej więcej w wieku od szesnastu do dziewiętnastu lat. Między innymi znaleźć tam można liczne informacje odnoszące się do zakresu materiału, który młodzież ta ma opanować. Jednocześnie znaleźć tam można też liczne testy, próbne egzaminy, dzięki którym sprawdzić można swoją wiedzę, przetestować się, nadrobić niektóre elementy wiedzy, które nie zostały przyswojone w szkole lub w trakcie nauki w domu, bo po prostu nigdzie ich nie było lub zostały automatycznie pominięte jako nieistotne, co jednakże okazało się błędem. Jest to świetne przygotowanie do przyszłej matury.

Płomyczek

Jest to czasopismo przede wszystkim dla starszych dzieci i młodzieży młodszej. Ukazuje się ono od 1917 roku. Najpierw magazyn ten ukazywał się w formie „Płomyka”, który już nie istnieje, a który został zlikwidowany w 1991 roku. Mniej więcej pod koniec lat dwudziesty dwudziestego wieku „Płomyczek” zaczął być wydawany samodzielnie. Najpierw był to tygodnik, potem dwutygodnik, a obecnie miesięcznik. W czasie wojny nie był on drukowany. Jest to magazyn skierowany przede wszystkim na rozrywkę dla dzieci i młodzieży.

Kaczor Donald

Jest to tygodnik, który wydawany jest co środę. Najczęściej do większości wydań dodawany jest jakiś prezent, czasami nawet związany z aktualnym świętem lub w formie zabawki dla dzieci, którą można wykorzystać. Przede wszystkim w magazynie tym znajdują się niektóre stałe rubryki, jak na przykład: Parada Żartów, Figle figlarzy, Prezent, Łamacz głowy, a również, a może nawet przede wszystkim komiksy odnoszące się do świata Kaczora Donalda, Myszki Miki i innych postaci z Disneya. Wielokrotnie znaleźć tam można różnego typu łamigłówki, krzyżówki, zagadki itp.

Młody Technik

Jest to typowy miesięcznik naukowo-techniczny, ale skierowany przede wszystkim do młodzieży. Pojawiło się do tej pory też kilka wydań specjalnych, na przykład o technice w rolnictwie. Powstało on jako dwutygodnik w 1950 roku. W trzy lata później został on przekształcony w miesięcznik. Wydawany jest przez Naszą Księgarnię, potem LUPUS i AVT. Przede wszystkim jest on poświęcony wynalazczości. Między innymi można się w tym uczyć rozwiązywania problemów technicznych, jak i pracy wynalazczej. Są też proste konkursy.

Victor Gimnazjalista

Jest to dwutygodnik edukacyjny. Jest on przede wszystkim wydawany przez AGA Press. Dawniej ukazywał się pod nazwą Victor Ósmoklasista. Jest to typowe czasopismo, które adresowane było i jest nadal do młodzieży gimnazjalnej. Między innymi znaleźć tam można liczne informacje odnoszące się do wiedzy, którą powinno się nabyć w tym wieku, na danym poziomie edukacyjnym, zagadki, konkursy, krzyżówki i wiele innych. Między innymi znaleźć tam można również przykładowe arkusze egzaminacyjne do egzaminu gimnazjalnego, jak i artykuły do powtórek i klasówek itp. Można się dzięki temu sprawdzić, jak i uzupełnić wiedzę.

Supełek

Jest to typowy magazyn nastawiony na rozrywkę dla dzieci. Jest on wydawany w Łodzi od 1990 roku. Przede wszystkim zawiera on krzyżówki i łamigłówki dla osób w wieku od ośmiu do dwunastu lat. Redaktorem naczelnym jest Marek Frydrysiak. Pierwszy numer miał tylko osiem stron i był mało kolorowy. Obecnie stron jest wiele, różnokolorowe. Znajdują się tam również różnego typu krzyżówki, zagadki. Wydaje się około sześćdziesiąt tysięcy egzemplarzy każdorazowo. Można je kupić w kioskach, salonikach prasowych, jak i w innych punktach sprzedaży prasy.

Back To Top