Filmowe potwory

Filmowe potwory

Są one typowymi wymysłami reżyserów i scenarzystów. Przede wszystkim mają one za zadanie być groźnymi, niebezpiecznymi, głównie dla ludzi. Rzadko które tego typu potwory działają chociażby trochę dla dobra ludzkości. Najczęściej mają one za zadanie po prostu ją zniszczyć. Przede wszystkim charakteryzują się one ogromnymi wprost rozmiarami ciała, okropnie brzydkim lub po prostu strasznym, przerażającym wyglądem. Jednocześnie wiele z nich ma również nie tylko siłę fizyczną, ale czasami też nadprzyrodzone moce. Wśród licznych potworów filmowych, oprócz samych kosmitów, którzy również bywają przerażający, wyróżnić można też między innymi: Destruktora, Drakulę, Godzillę we wszystkich wersjach, Frankensteina, Mumię, Rodana, Varana i wiele innych. Najczęściej spotkać je można w filmach science-fiction lub fantastycznych. Czasami dodatkowo pojawiają się w filmach sensacyjnych, chociaż o wiele rzadziej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że filmowe potwory przede wszystkim przeznaczone są dla osób pełnoletnich lub chociażby starszych nastolatków ze względu na brutalne sceny akcji.

Godzilla

Jest to gigantyczny wprost potwór, który wywodzi się z serii japońskich filmów science-fiction. Został on wyprodukowany przez wytwórnię Toho. Jest to jeden z najsłynniejszych japońskich filmowych potworów, jak i w ogóle jeden z popularniejszych potworów w całej kinematografii. Pierwotnie miała to być gigantyczna ośmiornica. Jednakże zmienioną to na wielkiego jaszczura. Jest to olbrzymi, pokryty łuskami gad, który porusza się w pozycji wyprostowanej na tylnych kończynach, z długim ogonem, ostrymi zębami, pazurami, a także kilkoma rzędami płyt kostnych na grzbiecie. Zieje Godzilla radioaktywnym oddechem, ma zdolność regeneracji, leczenia ran, zasysa elektryczność, wykorzystują ją jako magnes i wiele innych.

Kamacuras

Potwór ten występuje w filmach o Godzili. Jest to jeden z jego najgorszych wrogów. Przypomina swoim wyglądem modliszkę lub topielicę. Posiada wielkie szpony, którymi może rozerwać innego potwora na pół. Ponadto potrafi latać, chodzić po ziemi. Ma zdolność zmieniania kolorów, jak kameleon. Moc ten prawdopodobnie otrzymał Kamacuras poprzez radioaktywny deszcz, ponieważ prawdziwe modliszki nie potrafią zmieniać kolorów. Ostatecznie potwór ten został pokonany przez Godzillę w filmie Godzilla: Ostatnia wojna.

Rodan

Jest to wprost gigantyczny pterozaur. Występuje on w serii japońskich filmów science-fiction. Jest jednym z popularniejszych filmowych potworów, szczególnie w Japonii. Po raz pierwszy pojawił się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku w filmie „Rodan – ptak śmierci”. Jest to pterozaur ocalały z czasów prehistorycznych, który jeszcze dodatkowo urósł poprzez promieniowanie radioaktywne. Razem z przebudzeniem się Rodana obudziły się też inne wielkie owady, które są jego pożywieniem. Potem okryty zostaje drugi Rodan, które to oba pterozaury atakują razem Japonię. Zostają zlikwidowane poprzez kontrolowany wybuch wulkanu.

Destruktor

Jest to potwór z serii filmów o Godzilli. Powstał on poprzez eksperymenty nad bronią Oxygen Destroyer. Był on najpierw mini organizmem, potem kilkoma krabami, a następnie kolejną formą pośrednią. Destruktor szybko rośnie. Walczy on z Juniorem, synem Godzilli, jednakże ten ginie. Destruktor zostaje przegoniony przez Godzillę, a zestrzeliwują go ludzi i ostatecznie Destruktor ginie. Posiada on promień z paszczy, umie latać, zmieniać się w wiele różnych form pośrednich, ma róg laserowy, wchłania energię poprzez ogon.

Varan

Jest to jeden z potworów, które zostały stworzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku przez wytwórnię filmową Toho. Pojawił się po raz pierwszy w filmie „Niewiarygodny Varan”. Jest to bożek mieszkańców wioski Kunishiroshima nad słonym jeziorem. Z czasem zaczyna on atakować ludzi, zaczynając od entomologów, którzy się nim zainteresowali. Wojsko planuje atak na niego. Zostaje on zwabiony na lotnisko, atakowany pociskami, ucieka do wody, gdzie zrzucone zostają bomby głębinowe, Varan znika. Później pojawia się w innym filmie, ale już mniejszy, przypuszczalnie jako inny potwór, być może potomek tamtego Varana.

Mumia

Wielokrotnie motyw mumii pojawia się zarówno w filmach, jak i w literaturze. Są to zmumifikowane zwłoki ludzkie. W wyniku klątwy lub jakiś czarów ożywają one i zaczynają zagrażać ludziom, nawet ich zabijać. Mumie są źródłem licznych legend o różnego typu klątwach, na przykład Klątwa Tutenchamona. Mumia po ożywieniu wygląda albo dalej jako opakowana z bandaże, albo też już w postaci ludzkiej, ale szukającej prawdziwego życia w danym czasie, zemsty na zdrajcach, mordercach itp., lub też poszukując kolejnego wcielenia swojej ukochanej. Do tej pory pojawiło się wiele różnych filmów z tym motywem, jak „Mumia”, „Całun mumii”, „Mumia powraca”, „Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka”, „Ręka Mumii”, „Klątwa mumii” i wiele innych.

Back To Top