Rośliny Śródziemia

Rośliny Śródziemia

W ogóle świat Śródziemia znany jest z powieści J.R.R. Tolkiena. Jest to świat całkowicie fikcyjny. Jednocześnie wyróżnia się tam nie tylko wielu różnego typu bohaterów, ich możliwości, różne bóstwa, ale jednocześnie różnorodne fikcyjne rośliny Śródziemia, które posiadają przeróżne właściwości i zadania. Jednocześnie można je spotkać tylko w niektórych miejscach w całym Śródziemiu, przez co dla ich znalezienia trzeba nie raz przebyć długą drogę. Jednocześnie należy zaznaczyć, że niektóre przynależą do elfów i o wiele trudniej jest je wtedy zdobyć. Wśród najpopularniejszych roślin fikcyjnych Śródziemia między innymi należy wspomnieć o następujących, jak: Białe Drzewo, czyli Galathilion, Athelas, Elanor, Drzewa Valinoru, Fajkowe ziele, Laurelin, Mallorn, Nifredil czy Telperion i wiele innych. Posiadają one właściwości regeneracyjne, lecznicze, magiczne, jak i uspokajające. Niektóre z nich potrafią być jednakże zdradliwe, dlatego zawsze należy być względem nich ostrożnym, sprytnym, uważnym.

Galathilion

Jest to Białe Drzewo Tirionu. Pojawiło się w świecie stworzonym przez Tolkiena w jego powieściach. W samej akcji powieści drzewo to zostało stworzone przez Yavannę i to na wzór Telperionu, innego drzewa ze świata Tolkiena. Drzewo to przynależy do świata elfów i mieści się w mieście Tirion. Z niego później wywodzi się Celeborn, czyli Białe Drzewo Tol Eressea, jak i wszystkie inne Białe Drzewa Śródziemia, jak i Numenoru. Dają one swoiste poczucie bezpieczeństwa, uzdrowienia. Są też swoistą ostoją spokoju dla każdego mieszkańca i tego, kto obok nich przechodzi.

Drzewa Valinoru

Są to drzewa ze świata stworzonego przez Tolkiena. Zostały one, według powieści, stworzone przez Yavannę, dokładnie po zburzeniu przez Melkora swoistej Latarnii Valarów. Drzewa te są dwa i nazywane są Telperion i Laurelin. Każde z nich świeci jasno przez sześć godzin. Dodatkowo na godzinę przez zgaśnięciem pierwszego już drugie zaczyna się świecić niezwykle jasno. Valinor dzięki temu zyskał praktycznie nieprzerwany dzień. Drzewa te zostały zranione przez Morgotha, a potem zatrute przez Ungoliantę. Zostały uśmiercone, a jedynym sposobem na ich ożywienie jest zniszczenie Silmarili. Po odzyskaniu światła dla drzew jedno z nich zakwitło, a drugie wydało jeden owoc.

Fajkowe Ziele

Ziele to pojawia się w dziełach Tolkiena. Jest to wonne ziele, które służy do nabijania długich drewnianych lub glinianych fajek. Jest to swoista odmiana Nicotiany. Uprawiane jest w różnych częściach Śródziemia. Prawdopodobnie pochodzi z Numenoru i dopiero zostało sprowadzone do Śródziemia. W różnych jego częściach istnieją na nie różne nazwy. Pierwsze takie ziele prawdopodobnie zostało wyhodowane przez Tobolda Hornblowera w Longbottom w Południowej Ćwiartce. Zwyczaj palenia fajkowego ziela był niezwykle powszechny wśród hobbitów, ale też i rozpowszechnił się poza nimi. Między innymi paliły je krasnoludy, Strażnicy, czarodzieje itp.

Laurelin

Jest to jedno z Drzew Valinoru, młodsze, stworzone przez Yavannę. Istnieje w fikcyjnym świecie stworzonym przez Tolkiena w swoich powieściach, a dokładnie w Śródziemia. Posiada jasnozielone liście ze złotymi, wprost błyszczącymi brzegami. Z kolei jego żółte kwiaty powodowały, że na ziemię spadał złoty deszcz. Deszcz ten był zbierany przez Vardę do studni wody i światła. Laurelin zapalał się około godziny siódmej, a gasł o dwunastej każdego dnia. Innymi jego nazwami są: Kulurien lub Malinalda. Zapewniał jasność z Valinorze.

Mallorn

Są to wprost ogromne drzewa, które rosną w krainie Lothlorien. Posiadają srebrno-szarą korę, które iluminuje w świetle księżyca. Jest ona dodatkowo dopełniana przez liście w kolorze złota o kształcie liści bukowych. Liście te nie opadają na zimę, ale ciągle pozostają świeże i nieskażone. Ewentualnie drzewo to zrzuca liście tylko na okres kwitnienia, kiedy to ziemia pokrywa się „złotem”, a na gałęziach pojawiają się złote kwiaty w kształcie gwiazd. Drzewa te pod koniec Trzeciej Ery zostały pozostawione przez Elfy bez opieki i umarły.

Telperion

Jest to drzewo stworzone przez Tolkiena w powieściach. Według nich drzewo to powstało za sprawą Yavanny. Ma ciemnozielone liście, które lśnią na srebrno od spodu. Jednocześnie z kwiatów spływ rosa srebrnego światła. Płyn ten jest zbierany przez Vardę do studni wody i światła. Telperion ma za zadanie razem z drugim drzewem o nazwie Laurelin rozświetlać Valinor. Jest to starsze z tych dwóch drzew. Od godziny jego zapalenia się liczono wieki swojego panowania w Valinorze. Innymi nazwami dla tego drzewa są też: Silpion oraz Ninquelote.

Back To Top