Rodzaje urządzeń

Rodzaje urządzeń

Urządzenie jest to przedmiot, który umożliwia wykonywanie określonego procesu. Często stanowi zespół połączonych części stanowiących funkcjonalną całość. Służy do określonego celu jak na przykład do przetwarzania energii, przetwarzania informacji. Urządzenie ma określoną formę budowy w zależności od parametrów pracy i celu przeznaczenia. Urządzenia dzielą się na maszyny, sprzęt, osprzęt, narzędzia. Przykładami urządzeń mogą być urządzenia cieplne, mobilne, peryferyjne, wielofunkcyjne, wskazujące, wylotowe, wejścia-wyjścia, powszechnego użytku, dźwigowe, dźwigowo-transportowe, elektryczne, transportowe, technologiczne, pomiarowe, inteligentne, rekreacyjne, przetwarzające, przesyłowe, elektroniczne, wzbogacające. Każde takie urządzenie pozwala zmniejszyć lub zwiększyć koszty produkcji lub ułatwia pracę człowiekowi. W wielu przypadkach jest pomocne, co w dzisiejszych czasach nie do pomyślenia jest, aby żyć bez jakiegokolwiek urządzenia zwłaszcza ułatwiającego pracę w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Urządzenia elektroniczne

Sama elektronika wyrosła z radiotechniki. Pierwszymi układami elektronicznymi były nadajniki i odbiorniki radiowe. Skupia w sobie wiedzę elektrotechniki i elektrochemii, informatyki, telekomunikacji itp. Obecnie elektronika ze względu na szerokie zapotrzebowanie w różnych dziedzinach życia zawiera więcej kierunków. Do nich należą optoelektronika, telekomunikacja, elektronika cyfrowa, mikroelektronika, lasery. Sam rozwój zawdzięcza fizyce, chemii, matematyce. Do urządzeń elektronicznych można zaliczyć lampy, triody, cewki, detektory, modulatory, aparaty fotograficzne, adaptery, elektronika samochodowa, komputery, radia, telewizory itp. W każdej dziedzinie życia są urządzenia elektroniczne. Pomagają podtrzymać życie, bo zamontowane są w urządzeniach podtrzymujących życie, wózkach inwalidzkich, łóżkach do masażu, fotelach do masażu, samych masażerach i innych urządzeniach do rehabilitacji. W codziennym życiu na każdym kroku można spotkać urządzenia elektroniczne nawet kiedy udajemy się do jakiego urzędu to otwierane są najczęściej elektronicznie. Ułatwia to życie w dzisiejszych czasach.

Urządzenia optyczne

Urządzenie to służy do zmieniania drogi promieni świetlnych, czasami nawet także promieni innych form promieniowania elektromagnetycznego. W zależności od konstrukcji mogą służyć do różnych celów jak chociażby do obserwacji obiektów trudnych lub nierozpoznawalnych za pomocą ludzkiego oka, obserwacji obiektów zasłoniętych dla bezpośredniej obserwacji, projekcji obrazów, nadania oświetlenia odpowiedniego kształtu i kierunku lub korekty wady wzroku. Do takich urządzeń można zaliczyć aparat fotograficzny, camera obscura, diaskop, epidiaskop, grafoskop, lorneta, luneta, refraktor, lupa, kamera filmowa, wideo, kamera reprodukcyjna, mikroskop, monokl, okulary, peryskop, powiększalnik, projektor, reflektor, rzutnik przezroczy, teleskop, zwierciadło optyczne i wiele innych. Do elementów zmieniających drogę promieni wchodzących w skład skomplikowanych przyrządów optycznych należą, obiektyw, okular, soczewka, układ optyczny, zwierciadło. Do elementów pomocniczych należą natomiast, pierścień pośredni, tubus.

Urządzenia rekreacyjne

Urządzenia takie mają zapewniać wypoczynek i rekreację. Podpowiadają rodzaj rozrywki, dotyczą silnych wrażeń, dostarczają i prowokują do współzawodnictwa, pobudzają ciekawość, zainteresowanie i uczą. Do takich urządzeń należą place zabaw, huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, równoważnie, lunaparki, wesołe miasteczka, kolejki, kolejki górskie, siłomierz, strzelnica, diabelski młyn, gabinety luster, gabinety osobliwości, beczka śmiechu, trampolina, pałac strachów, symulator, ogród jordanowski, ogród zoologiczny, botaniczny, Disneyland, Aquapark, park linowy. Wszystkie te urządzenia pozwalają na zabawę dla wszystkich. Bawią się w nich mali, średni i dorośli. Dostarczają wiele radości, ale i potrafią też uczyć i przybliżać wiadomości o dalekich krajach, jak i innych. Urządzenia takie z czasem stają się niezbędnie dla wielu ludzi, aby spędzić mile czas. Jednocześnie należy przyznać, że powstaje ich coraz więcej każdego roku, przynajmniej w odniesieniu do tematyki, którą sobą reprezentują, jak nie mechanizmu działania.

Urządzenia szyfrujące

Każde z państw swoje wiadomości szyfruje odpowiednim urządzeniem. Maszyny szyfrujące zalicza się do techniki wojskowej. Wiele z tych maszyn było wykorzystywane podczas każdej wojny. Najsłynniejszą maszyną szyfrującą jest Enigma, Dysk Jeffersona, maszyna Lorenza, Purple, TgS-Dudek, Placida, Skytale. Dysk Jeffersona jest urządzeniem składającym się z dwudziestu sześciu dysków, wokół których w losowy sposób rozłożone są litery alfabetu. Został wynaleziony w 1795 roku oraz powtórnie został wynaleziony w 1890 roku, a następnie w 1923-42 roku. Enigma to niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca oparta na wirnikach. Szyfry z tej maszyny zostały złamane przez polskich kryptologów w 1932 roku. Lacida zaprojektowana przez Polskie Biuro Szyfrów do użycia przez polskich wyższych dowódców. Maszyna Lorenza jest niemiecką maszyną używaną w II wojnie światowej dla przekazu informacji przez dalekopisy. Służyła do komunikacji wysokiego szczebla. Purple to amerykańska nazwa elektrycznej maszyny na bazie niemieckiej maszyny Enigma. Stosowana przez armie japońską w II wojnie światowej. Skytale była używana w starożytnej Grecji przez Spartan. Pergamin nawinięty na laskę, a tekst pisany na stykających się brzegach. TgS-1 Dudek to polskie urządzenie z Poznania wykorzystywane razem z dalekopisem.

Urządzenie elektryczne

Jest to urządzenie niskiego napięcia o mocach znamionowych rzędu do kilku kilowatów, wchodzące w skład instalacji elektrycznych w budownictwach nieprzemysłowych i przemysłowych oraz urządzenia i instalacje teletechniczne i elektroniczne. Są to tez przyrządy i obwody pomiarowe, sygnalizacyjne, sterowania, monitorowania. Urządzenia te korzystają z sieci elektroenergetycznej i służą w domu lub przemyśle. Zalicza się też do nich Bender, buzała, cewka Petersona, kabel elektryczny, krajalnica, krzesło elektryczne, kuchenka mikrofalowa, elektryczna, indukcyjna, kwoka, radioizotopowy generator termoelektryczny, robot kuchenny, sokowirówka, spawarka elektryczna, statecznik, cyklokonwertor, czajnik elektryczny, dojarka, drabina Jacobsa, lodówka, magnesyn, megafon, suszarka do ubrań, włosów, termowizor, toster, toster, tostownica, dzwonek elektryczny, ekspres do kawy, elektromagnes, elektromagnetyczny przenośnik cieczy, elektroniczna niania, mikser kuchenny, natrysk plazmowy, wibrator, wykrywacz przewodników, zasilacz, odbiornik energii elektrycznej, odgromnik, elektrozaczep, falownik i wiele innych.

Maszyny

Są to urządzenia pozwalające na ulepszenie i usprawnienie pracy człowieka. Do maszyn zalicza się dźwignice, maszyny liczące, proste, przepływowe, rolnicze, pojazdy, przenośniki, budowlane, drogowe, elektryczne, górnicze, obrabiarki, górnicze, przesuwnice, przenośnik cieczy, przesuwnica, perpetuum mobile, akumulatory energii kinetycznej, agregat prądotwórczy, maszyny transportowe, maszyny wytwórcze, młyny, brykieciarki, ciągniki, spłaszczarki, sumator, szydełkarka, odsiewacz, trzeparka futrzarka, magiel, maszyna cieplna, do pisania, do szycia, do księgowania, odsiewacz, walcarka, walcarka Assela. Należy też wiedzieć, że maszyna zawiera mechanizm lub zespół mechanizmów, który służy do przetwarzania energii lub wykonywania pracy mechanicznej. Maszyny dzielą się na napędowe i robocze. Praktycznie na każdym kroku korzystamy z maszyn różnego typu. Towarzyszą nam one każdego dnia. Wielokrotnie to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie wykonywać swoje normalne czynności zarówno w domu, jak i w pracy. Dla niektórych właśnie maszyny są źródłem utrzymania.

Back To Top