Mityczne stworzenia

Mityczne stworzenia

Istnieje ich wiele. Najczęściej po prostu są one związane z różnymi mitologiami, wierzeniami poszczególnych plemion, krajów na całym świecie. niektóre z nich wielokrotnie się powtarzają, nawet pokrywają z innymi mitologiami. Niektórzy przypuszczają nawet, że dane stworzenia faktycznie kiedyś istniały i stąd te podobieństwa w wierzeniach, mitach i legendach. Jednocześnie należy przyznać, że stworzenia te posiadają magiczną moc, wykorzystywane są albo do dobrych, albo do złych celów. Najlepiej jest podzielić je pod tym właśnie względem. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że istnieje całe mnóstwo tego typu stworzeń, niektóre mają podobne zadanie lub podobny wygląd, jednakże nie są one takie same. Wśród najpopularniejszych wymienić należy między innymi takie, jak: Bazyliszek, Behemot, Cynocefal, feniks, gry, Zilant, smoki, Jednorożec, Naga, Qilin, Łosoś mądrości i wiele innych. współcześnie stają się one tylko i wyłącznie elementami bajek i baśni, filmów dla dzieci. Dawniej „żyły” one w umysłach ludzi, którzy w nie wierzyli.

Smok

Jest to stworzenie w formie olbrzymiego i latającego gada. Pojawiają się one w różnych licznych mitach i legendach, jak i w literaturze czy filmach. Posiadają one dużą inteligencję, potrafią posługiwać się magią, jednocześnie znają ludzką mowę, zieję ogniem. Często miały lub strzegły rozmaitych skarbów. Czasami przedstawia się je jako istoty reprezentujące siły natury i cztery żywioły, głównie ogień i powietrze. Jednymi z popularniejszych smoków europejskich są: Azi Dahaka, Wąż-smok, Smoki Śródziemia, bazyliszki, wywerny i wiele innych.

Feniks

Jest to ptak, którego uznaje się czasami za symbol Słońca i wiecznego odradzania się życia. Znany był już w starożytności. Niektórzy twierdzą, że jest to ptak indyjski, który ma purpurowo-złote upierzenie, niesamowicie wprost ogniste. Przebywał w powietrzu równo pięćset lat. Potem miał przylatywać do Heliopolis w Egipcie i tam spalać się na ołtarzu świątyni na popiół, a następnego dnia odradzać się z owych popiołów. Z kolei trzeciego dnia miał mieć już zupełnie dorosłą postać, pozdrowić kapłana i odlecieć na kolejne pięćset lat.

Naga

Stworzenie to pochodzi przede wszystkim z mitologii hinduskiej. Jest to wężokształtne bóstwo wodne. Ma on przebywać wraz ze swoimi towarzyszami w mieści Bhogawati, które mieści się pod ziemią. Tam też mają one strzec skarbów ziemi. Mogą mieć też zupełnie ludzką postać, na życzenie. Prezentuje się Nagę jako istotę z górną ludzką częścią i dolną wężową lub też z wężami, które wychodzą z ramion lub z pasa. Jest to symbol nieśmiertelności, regeneracji, reinkarnacji. Między innymi modlą się do nich kobiety pragnące płodności i potomstwa.

Gryf

Zwierzę to przedstawiane jest zazwyczaj z ciałem lwa, a także głową i skrzydłami orła. Czasami dodaje się do tego jeszcze uszy dzikiego osła. Na początku motyw ten pojawił się w sztuce, potem w literaturze. Pierwsze informacje pojawiły się w starożytnej Mezopotamii, potem w Egipcie, a następnie dotarł o Europy poprzez Kretę i Cypr. Między innymi posiadają gryfy wiele cnót i możliwości, jak szybkość, siłę, czujność, waleczność, odwagę i wytrwałość, ale również zachłanność i pychę. Ma to być również swoisty symbol boskiej i ludzkiej natury, jak lew i orzeł.

Jednorożec

Stworzenie to występuje w mitach i legendach. Posada jedne róg na środku czoła. W starożytności przypisywano mu też łeb jelenia, stopy słonia i ogon lwa. Później przerobiono ten wizerunek na łeb i korpus białego konia, czasami z nogami jelenia i lwim ogonem. Podobno jednorożce mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego tylko on dotknie. Jest to lekiem na wszystkie trucizny. Jest to też symbol czystości i niewinności. Przyjmowano, że jednorożec da się do siebie zbliżyć tylko osobie czystej, jak małe dziecko czy dziewica o czystym sercu. Jednocześnie nie wolno go nigdy dotykać, bo grozi mu to śmiercią.

Qilin

Inaczej określa się go również jako Kylin, Kirin lub Ky lan. Jest to zwierzę pochodzące z mitologii chińskiej. Czasami określa się go jako chińskiego jednorożca. Jego pojawienie się miało być dobrym znakiem, swoistą łaską Niebios. Pokazywał się on tylko i wyłącznie tam, gdzie ludzie żyli uczciwie i gdzie były harmonia. Był on podobno przy narodzinach Konfucjusza. Przedstawia się go z jednym, dwoma lub trzema rogami. Jest on swoistym połączeniem części innych zwierząt. Najczęściej przedstawiana i najbardziej popularna wersja to głowa smoka, rogi jelenia, łuski ryby, kopyta wołu i ogon lwa.

Back To Top