Czasopisma specjalistyczne

Czasopisma specjalistyczne

Istnieje wiele różnego typu czasopism, między innymi specjalistyczne. Wszystko tak naprawdę zależy od pierwotnego, ogólnego założenia istnienia danego czasopisma. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że przy wyspecjalizowaniu się w danej dziedzinie, trzeba będzie po prostu pogodzić się z faktem zmniejszenia liczby czytelników tylko i wyłącznie do faktycznych ich fanów, hobbystów w danej tematyce. Między innymi można pod tym względem podzielić owe czasopisma specjalistyczne na: zwierzęce, roślinne, techniczne, rolnicze, naukowe, hobbistyczne, majsterkowicza, fotograficzne, o sztuce i wiele innych. wśród konkretnych tytułów, które warto jest tutaj przytoczyć między innymi należy wskazać chociażby takie, jak: Ex Bibliotheca, Nasze Akwarium, 5klatek, Film, Nowy Elektronik, Elektronika dla Wszystkich, Foyer, Foto, Bartnik Gdański, Detektyw, Echa Leśne, Condor, Kot, Kino, Koń Polski, Hotelarz, Gazeta Bankowa, Rynek Kolejowy, Pstrąg&Lipień, Przegląd Sejmowy, Przegląd Numizmatyczny i wiele innych.

Film

Jest to miesięcznik, który wydawany jest od 1946 roku. Jest on przede wszystkim poświęcony kinematografii. Założycielami są: Jerzy Giżycki, Zbigniew Pitera, Tadeusz Kowalski oraz Bolesław Michałek. Od 2007 roku naczelnym redaktorem jest Jacek Rakowiecki. Magazyn ten specjalizuje się w wydawaniu filmów, głównie sensacyjnych, thrillerów, science-fiction oraz horrorów, ale jednocześnie z informacjami o nowościach filmowych, jak i niektórymi danymi odnośnie filmów, które akurat znajdują się w danym magazynie, a więc o aktorach, scenariuszu, recenzje filmu, jego streszczenie i wiele innych.

Hotelarz

Jest to najstarsze pismo, które wydawane jest odnośnie właśnie branży hotelarskiej na terenie naszego kraju. Istnieje ono od 1962 roku. Dawniej wydawane było przez Polskie Zrzeszenie Hoteli. Potem wydawca zmienił nazwę na Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o. w Warszawie. Sama forma i grafika pisma została również zmieniona. „Hotelarz” posiada pozycję lidera w kategorii czasopism hotelarskich. Okazuje się, jak twierdzą statystyki, ponad sześćdziesiąt procent hotelarzy na terenie naszego kraju faktycznie regularnie czyta „Hotelarza”.

Bartnik Gdański

Jest to specjalistyczny kwartalnik dla pszczelarzy zawodowych i hobbystów. Przede wszystkim ukierunkowany jest on na pszczelarzy zrzeszonych w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Gdańsku. Przede wszystkim ukazują się tam naukowe, jak i amatorskie artykuły, które bezpośrednio odnoszą się do pszczelarstwa, jak i informacje z życia licznych tamtejszych kół rejonowych, jak i samego Związku Pszczelarzy. Pismo to istnieje i publikuje kolejne swoje numery od około 1993 roku. Cieszy się ono dość dużą popularnością.

Przegląd Sejmowy

Jest to niezwykle wyjątkowe czasopismo. Przede wszystkim specjalizuje się ono w tekstach naukowych z dziedziny prawa konstytucyjnego. Jednocześnie ukierunkowuje się głównie na prawo parlamentarne. Czasopismo to powstało pod koniec grudnia 1992 roku jako decyzja Szefa Kancelarii Sejmu. Z kolei publikacje ukazują się od 1993 roku, pierwotnie jako kwartalnik, a od około 1996 roku już jako dwumiesięcznik. Pełna treść dostępna jest też między innymi w formacie PDF na stronach Przeglądu Sejmowego. Redaktorem naczelnym jest Mirosław Granat.

Nowy Elektronik

Jest to dwumiesięcznik wydawany na terenie naszego kraju. Przede wszystkim specjalizuje się w tematyce elektronicznej. Głównie skierowany jest ten magazyn do elektroników, zarówno fachowców, jak i amatorów. Jest on wydawany od 1990 roku. Wydawcą jest PRESS-POLSKA. W piśmie tym znajdują się między innymi: projekty elektroniki analogowej, układy mikroprocesorowe (projekty), projekty odnoszące się do przetwarzania dźwięku, prościutki projekty dla początkujących i wiele innych. Czasami pojawiają się też jakieś ogłoszenia w tej kategorii.

Echa Leśne

Jest to specyficzny miesięcznik wydawany na terenie Polski. Istnieje on od około 1935 roku. Wcześniej był on tygodnikiem. Wydawany był w latach 1924 do 1939 konkretnie przez Związek Zawodowy Leśników w Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie należy pamiętać, że czasopismo to istnieje do dnia dzisiejszego i cieszy się dużą popularnością, ale właśnie typowo wśród leśników, hobbystów leśnych itp. Głównie znajdują się tam informacje o świecie roślin, niektóre wzmianki o zwierzętach, ale również nowe informacje o zmianach w ustawach odnoszących się do leśnictwa, nowinki itp.

Back To Top