Przesądy

Przesądy

Jak świat światem człowiek zawsze chciał poznać swoją przyszłość, zmienić to co złe lub jeśli to możliwe zaradzić temu. Ludzie szukają znaków, które by im podpowiedziały. Legendy głoszą, że są znaki, które zwiastują wydarzenia. Odczytywaniem ich zajmowali się ludzie, którzy mieli rzadkie zdolności do takich celów. Najczęściej zwykli ludzie nie dostrzegają takich znaków. Wiedza o odczytywaniu znaków często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Po wielu wiekach jej część wydostała się z zamkniętego kręgu wróżów i magów, a teraz już jest wiedzą powszechną, która zyskała miano mądrości ludowych. Mądrości te wykształciły własne zasady i metody wróżenia. Ale niezależnie od tego, co przynosi wróżba i jak się ją interpretuje, to każdy człowiek wybiera i kształtuje swój los. Wiadomo, że każdy może zmienić swój los i przeznaczenie i kształtować je tak, aby było dobrze. Niektórzy negują przesądy, a kościół zakazuje wierzyć w coś tak odmiennego. Jednak większość ludzi jak pokazuje życie nadal uwzględnia wierzenia naszych przodków i mądrości ludowe.

Typy przesądów

Jak każda kategoria, tak i przesądy mają swoje typy. Wierzenia ludowe stworzyły na każdą okazję jakieś przesądy. Można je pogrupować są przesądy ślubne, weselne, miłosne, maturalne, studniówkowe, wigilijne, codzienne, zdrowotne, o kotach, ciążowe, Każdy z tych typów ma swoje zwyczaje, które trzeba spełnić, aby wszystko się sprawdziło. Niewielu ludzi później zastanawia się czy się sprawdziły, ale kiedy spotka ich coś złego, to przypomina sobie, że nie dopełnił czegoś lub jeśli spotka go dobre, to uważa, że to na pewno dlatego, że zrobił tak, jak miało być. Najwięcej przesądów przestrzega się w przypadku wesela i ślubu. W innych przypadkach nie wszyscy przestrzegają wszystkie jednak kiedy idzie o szczęście we wspólnym pożyciu, to każdy chce mieć zagwarantowaną opiekę we wszystkich przypadkach. Jak nakazuje nasza wiara nie powinno się wierzyć w przesądy nazywane inaczej gusłami, ale życie pokazuje swoje, a ludzie chcą być podwójnie zabezpieczeni. Jednocześnie typów przesądów jest o wiele więcej, jeśli sięgnie się do starych ksiąg i wierzeń.

Magiczne liczby

Liczby magiczne występują w numerologii. Z magicznych liczb można prognozować opierając się na przekonaniu, że numer jaki przyporządkuje się danemu obiektowi ma związek z jego losem. Przez naukowców nazywana jest pseudonauką, która nie ma nic racjonalnego ani podstaw eksperymentalnych. Jak się okazuje przedmiotem numerologii są nie tylko liczby, ale i nazwy własne, które zamienia się na liczby własne przez numerowanie liter alfabetu i ich sumowanie. Należy też pamiętać, że w różnych językach zapisany ten sam wyraz daje inny magiczny numer. Jak uważają sumerolodzy nic nie dzieje się bez przyczyny. Podstawową procedurą jest sumowanie cyfr danej liczby. Niektórzy też twierdzą, że szczęśliwą liczbą jest liczba pi, czyli liczba stała. Jak się okazuje już kiedyś uważano, że w liczbach jest magia. Dają one pole do wynajdywania różnych mistycznych znaków lub symboli, zaklętych w konkretnych liczbach. Uważa się, że los jest zapisany w liczbach w swoim imieniu. Jak też podają niektórzy liczba 666 jest liczbą Antychrysta.

Talizmany

Niektórzy wierzą, że niektóre przedmioty przyniosą im szczęście. Talizmany często też myli się z amuletami. Czasami niektórzy wierzą w talizmany myśląc, że ich ochroni. Niektóre religie azjatyckie zwłaszcza dopuszczają coś takiego, jak talizmany, drzewka szczęścia, czy amulety i wszystko to ma bronić człowieka, który w to wierzy od nieszczęść. Jak się okazuje talizmany a zwłaszcza amulety znane są na całym świecie i przybierają one różne formy. W religia starożytnych miały bardzo istotną rolę. W obecnym czasie w naszych religia są one formą zabobonu, ale i tak bardzo wiele ludzi wierzy w moc ich działania. Powstały tez specjalne sklepy, jak wyroby talizmanów stały się też bardzo powszechne. Produkuje się żabki, podkowy, rybie łuski, świnki i inne. W religii chrześcijańskiej noszenie talizmanów jest bałwochwalstwem. Ale czasami jak niektórzy wierzą przezorności nigdy nie zaszkodzi i nie jest dość, dlatego co niektórzy chcą mieć jakby pewność, że nie spotka ich jakaś krzywda. Stanowią one też ładny element na prezent czy po prostu dla uzupełnienia własnej biżuterii.

Magiczne symbole

Symbolika jest jednym ze sposobów, aby zaistnieć w świadomości człowieka. Dlatego też tak bardzo zwraca się uwagę na symbole i przedmioty jakie nas otaczają. Aby jednak poprawnie zinterpretować symbol potrzebne jest znajomość kodu, środowiska i całego kontekstu w jakim twórca symbolu umieścił dany znak. Wszystkie symbole mają kontekst cywilizacyjny i związane są z kulturą i wierzeniami. Korzystanie z danego magicznego symbolu utożsamia z określonym światopoglądem. Wiele symboli przeniknęło w pogańskich wierzeń, jako symbole sekt lub symbole walki z chrześcijaństwem. Do takich symboli należy pierścień Atlantów, krzyż Nerona, Ankh, skarabeusz, krzyż zamętu, odwrócony krzyż południa, ying yang, pentagram, bafomet, trójkąt, swastyka, heksagram, oko Horusa, głowa kozła, rogata dłoń, skrzydlaty dysk, jednorożec, Diana i Lucyfer, piramida z głową sokoła, złamane S, znaki bestii, przeplatana wstążka, motyl. Wszystkie te symbole są oznaką dobra, zła lub reinkarnacji. Niektórzy w nie wierzą, a inni ich w ogóle nie zauważają.

Wróżby

Jak się okazuje wróżby są tak stare, jak sięga się pamięcią. Kiedyś przepowiadano u czarownika czy szamana, a teraz co niektórzy chodzą do gabinetów wróżek, które specjalnych technik i odpowiednich interpretacji próbują odkryć przyszłość. Do technik wróżenia należą aeromancja, alektriomancja, aleuromancja, alomancja, antinopomancja, astragalomancja, astrologia, chiromancja, astromancja, geomancja, hieromancja, idolomancja, kartomancja, keromancja, kleromancja, krystalomancja, litomancja, logarytmacja, macharomancja, numerologia, oinomancja, omfalomacja, onejromancja, ornitomancja, piromancja, przepowiadanie pogody, skiomancja, skapulimancja, stareomancja, teriomancja, tasenografia, tuframncja, turomancja, wróżenie z run, z ryżu Yijing. Jak się okazuje wróżenie jest tak popularne, jak wiara w bóstwa. Większość przepowiedni odnosi się do majątku, szczęścia, dzieci i tego co jest dla człowieka najbardziej ważne. Ci, którzy wierzą w przepowiednie i wróżby zazwyczaj nie pamiętają tych nieudanych, ale tylko te, które im się sprawdzą. Wróżbici zazwyczaj są bardzo dobrymi psychologami praktycznymi i najczęściej odgadują to, co chcą usłyszeć ich klienci, ale są i tacy, którzy niektórym trafnie przepowiedzą ich losy.

Fazy Księżyca

Sama faza księżyca określa oglądaną część z Ziemi, która jest oświetlona przez Słońce. Połowa ta jest oglądana pod wieloma kątami spowodowanymi różnym położeniem Słońca, Ziemi i Księżyca do siebie. Wyróżnia się fazy nowiu, pierwszej kwadry, pełni, ostatnia kwadra. Kiedy księżyc jest w pełni znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Położenie księżyca na sferze niebieskiej jest przeciwległe do położenia Słońca. Kiedy księżyca przybywa, to od nowiu do pełni, który trwa czternaście i trzy czwarte doby, i zachodzą wtedy następujące fazy: nów, pierwsza kwadra, pełnia. Kiedy księżyca ubywa, to dzieje się od pełni do nowiu i trwa czternaście, i trzy czwarte doby. Wtedy zachodzą następujące zmiany faz księżyca jak pełnia, ostatnia kwadra, nów. Przyjmuje się, że fazy Księżyca niezwykle intensywnie wpływają na samopoczucie człowieka, głównie nów i pełnia. Jednocześnie niektórzy wierzą, iż są to idealne pory na odpowiadanie magicznych rytuałów bądź dokonywanie wróżb, zaklinanie czegoś, przyciąganie lub odpychanie.

Back To Top