Talizmany

Talizmany

Dosłownie terminem talizman bądź amulet określa się jakiś przedmiot poświęcony, uświęcony, magiczny. Jest on najczęściej małych rozmiarów. Ma za zadanie przynosić swojemu właścicielowi bądź nosicielowi szczęście i ochronę. Wielokrotnie też jest utożsamiany z amuletem, stanowi jego synonim, a czasami też jest on uważany za zupełnie odmienne pojęcie. Amulet sam w sobie bowiem ma chronić przede wszystkim przed złymi duchami, ludźmi lub nieszczęściami. Z kolei talizman ma przynosić szczęście, a więc teoretycznie ma odwrotne działanie, nie odpychające zło (jak amulet), lecz przyciągające szczęście. Według religii chrześcijańskiej noszenie amuletów bądź talizmanów jest przejawem wiary w ich moc, swoistym bałwochwalstwem, grzechem przeciwko pierwszemu przykazaniu, jak i przejawem wiary pogańskiej. Wyróżnia się wiele różnego typu talizmanów, jak chociażby podzielone pod względem miejsca, z którego pochodzą, naśladujące magiczne i religijne znaki związane z określonymi regionami na świecie bądź też podzielone pod kątem tematycznym i tego, co przedstawiają.

Anielskie

Najczęściej talizmany anielskie wykonane są ze srebra. Przedstawiają różnego typu postacie aniołów. Mogą to być konkretne anioły z przedmiotami, które je charakteryzują, jak miecz u anioła Gabriela itp. Mają one wtedy konkretny cel w zależności od tego, czego są one patronem. Istnieje też możliwość, że anioły będą same w sobie i wtedy ich działanie zależy albo od „rytuału”, w którym zostały wykorzystane, na przykład dla przyciągnięcia miłości lub pieniędzy lub po prostu mają chronić swojego właściciela czy nosiciela. Najczęściej występują w formie wisiorków.

Atlantów

Wyróżnia się tutaj kilka rodzajów talizmanów Atlantów. Mogą to być wisiorki, pierścienie bądź też przedmioty, na przykład do włożenia do portfela. Najczęściej spotyka się Krzyż Atlantydzki lub Wisior Atlantydzki, których zadaniem jest głównie ochrona i wspomaganie nosiciela, odbudowują zdrowie i odnawiają dawne przyjaźnie. Jednocześnie niezwykle popularny jest współcześnie również pierścień Atlantów. Może być złoty, srebrny lub miedziany. Ma przyciągać taką energię, o jaką prosi noszący, zakładając go na palec po raz pierwszy. Jednocześnie ma zapewnić ochronę i nietykalność noszącemu, swoistą niewidzialność względem agresji z zewnątrz.

Chińskie

Chińskie talizmany występują naprawdę w niezwykle bogatej ilości form i rodzajów. Najczęściej są to monety z pustymi środkami, na których obrzeżach wyryte są chińskie znaczki oznaczające to, do czego przeznaczone są dane amulety, na przykład na ochronę, przyciągnięcie szczęścia, miłości, pieniędzy itp. Często też owe monety występują w formie wisiorów, do noszenia na szyi. Coraz popularniejsze stają się też pierścienie smoki bądź pierścienie smoko-węże. Mają one przyciągać szczęście, sukces, pomyślność w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Egipskie

Jest to chyba największa grupa znaków w kategorii talizmanów. Naprawdę znaleźć tutaj można praktycznie wszystkie znaki, które uznawane są lub były w starożytnym Egipcie za święte i pomocne w życiu codziennym. Między innymi popularny jest amulet Izydy, figurki lub wisiorki przypominające sobą faraona Tutenchamona lub Horusa, klucze Nilu inaczej nazywane również Krzyżami Egipskimi, Oko Horusa, Krzyż Anh i wiele innych. Przede wszystkim ich celem było zapewnienie ochrony i ogólnego szczęścia dla noszącego je.

Indyjskie

Indyjskie talizmany opierają się przede wszystkim na ich religii. Ostatnio pojawiły się nowe talizmany w formie poszczególnych czakramów, dzięki czemu mają one wspomagać naturalne czakramy (jest ich siedem) umieszczone w odpowiednich miejscach w ludzkim ciele, przez co też wspomagane będą te aspekty zdrowia i codziennego życia, których one dotyczą. Od wielu już lat największą popularnością wśród talizmanów indyjskich cieszy się znam OM w formie wisiorków lub pierścieni, który ma zapewniać ochronę, umiejętność poznania wszechświata, usprawnienie wizualizacji, czynienia cudów, czynów mistycznych itp.

Runiczne

Najczęściej są one srebrne lub pozłacane. Mogą występować jako wisiorki (i tak jest najczęściej) lub pierścienie. W swoim kształcie posiadają one znaki odpowiednich run z kart runicznych. Posiadają takie działanie, jaka runa jest na nich wyryta. Często też ostatnio występuje tak zwane koło celtyckie (może być dodatkowo z umieszczonymi w środku drogimi kamieniami półszlachetnymi lub szlachetnymi), który ma pomagać rozwinąć się w wybranym działaniu, osiągnąć mądrość i samopoznanie, wprowadzić harmonie do dnia codziennego.

Back To Top