Znani reżyserzy

Znani reżyserzy

Aby powstał film musi być reżyser. Jest wielu dobrych reżyserów, którzy potrafią wyreżyserować nawet najbardziej marne scenariusze. Jednak najbardziej znani z nich reżyserują tylko takie, które przyniosą im nagrody, jak i uznanie. Każdy z takich reżyserów na swe uznanie pracował przez wiele lat i są znani na całym świecie, że nie wyreżyserują byle jakiego filmu. Przykładem dobrego reżysera jest Walt Disney, Kein Bacon, Ford Copola, David Lynch, Quentin Tarantino, Steven Spielberg. Każdy z tych reżyserów jest już legendą kina. Ich filmy wiadomo, że nie są byle jak nakręcone. Każdy z ich filmów to obecnie już nawet klasyka. Jak wiadomo każdy z reżyserów realizuje filmy w danej tematyce, jednak wymienieni reżyserzy produkowali filmy w każdej dziedzinie i w każdej z nich zawsze były nagradzane. Mało jest takich reżyserów wszechstronnych, którzy potrafią wyprodukować filmy z rozmachem i polotem. Na filmach tych reżyserów widz jest zawsze zainteresowany filmem i publiczność już wie, że ich filmy są filmami ponadczasowymi i jak się zwykło nazywać kasowymi.

Walt Disney

Jego pełne nazwisko to Walter Elias Disney i był amerykańskim producentem filmów animowanych. Założył razem z bratem wytwórnię filmową wartą miliardy dolarów. Był Producentem, reżyserem, scenarzystą, aktorem dubbingowym, przedsiębiorcą, wizjonerem i filantropem. Ciało jego zostało zamrożone, a funkcje życiowe mają zostać przywrócone w 2066 roku, ma raka płuc z powodu nadmiernego palenia papierosów. Z pochodzenia Irlandczyk. Jego filmy zdobywają liczne nagrody. Znany jest przede wszystkim z filmów dla dzieci, ale nie tylko.

Kevin Bacon

Urodził się w Pensylwanii, jest amerykańskim reżyserem, producentem filmowym. Był jednym z najmłodszych uczniów Circle in the Square Theater School w Nowym Jorku. Szkołę średnią ukończył w stanie Connecticut. Zadebiutował u boku Johna Belushi. Jest nadal aktywnym reżyserem, jak i aktorem. Był wiele razy nagradzany, a przełomem w jego karierze była kreacja Rena McCornika nastolatka z Chicago w dramacie muzycznym Footloose. Był tez producentem filmu „Dzikie żądze”. Cieszy się ostatnio coraz większą popularnością, przeżywa swój renesans.

Ford Copola

Jego pełne nazwisko brzmi Francis Ford Coppola i jest reżyserem, scenarzystą, kompozytorem, producentem filmowym, jak i aktorem amerykańskim. Urodzony w Detroit, dorastał w Nowym Jorku. Uczył się szkole wojskowej, a później na Uniwersytecie Kalifornijskim na wydziale filmowym. Był asystentem Rogera Cormana realizatora nisko budżetowych produkcji. Założył ośrodek filmów American Zoetrope. Nakręcił doceniony film „Ojciec chrzestny”, „Czas Apokalipsy”. Miał dwoje dzieci, które poszły w ślady ojca. Wiele jego filmów zostało nagrodzone na festiwalach filmowych.

David Lynch

Jest najbardziej kontrowersyjnym reżyserem, producentem i scenarzystą filmowym. Urodził się w stanie Montana. W swoich filmach często odwołuje się do surrealizmu. Tworzy wariacje na temat ludzkiej podświadomości, marzeń czy fobii. Światową sławę przyniósł mu film „Miasteczko Twin Peaks”, chociaż wcześniej też był nominowany do Oskara za film ”Człowiek słoń”. Często też tworzy filmy demaskatorskie, a fabuła jego filmów jest wielopłaszczyznowa, ale przenikają się wzajemnie. Jest też członkiem Komitetu Honorowego festiwalu Cameimage.

Quentin Tarantino

Jest urodzony w stanie Tennessee. Amerykański reżyser, scenarzysta, producent i aktor filmowy. Jest uważany za najwybitniejszego twórcę kina postmodernistycznego. Jak się okazuje był złym uczniem w szkole, ale uwielbiał oglądać filmy. Jako nastolatek napisał kilka historii, jak scenariusze. W wieku szesnastu lat rzucił szkołę i zaczął uczyć się aktorstwa w James Best Acting School. Pracował też jako bileter w kinie. Napisał scenariusz do Urodzonych morderców i sprzedał go Olivierowi Stone’owi, który go przerobił i tak sukcesywnie pisał „Prawdziwy romans”, „Wściekłe psy”. Rozpoczął staż w Sundance Institute, gdzie wykładowcami byli Sydney Pollack, Terry William. Wyreżyserował tez kilka swoich scenariuszy. „Wściekłe psy” otrzymały nagrodę Złota Palmę na festiwalu w Cannes. Jest reżyserem, który swojego fachu uczył się z wideo. Afirmuje popkulturę i nie kryje zafascynowania Dalekim Wschodem.

Steven Spielberg

Znany reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jego pierwszy film nosił nazwę Firelight i nakręcił go mając osiemnaście lat. Nakręcił film nagrodzony w Wenecji pod nazwą Amelin. Początkowo kręcił filmy telewizyjne i seriale. Jego pierwszym dużym filmem który wszedł do kin był „Sugerlend Express”. Kręcił tez filmy science-fiction. Założył niezależną wytwórnię Amelin Entertainment. Często też współpracuje z operatorem polskim Januszem Kamińskim. Jest też nagrodzony przez polskie dzieci Orderem Uśmiechu i nadano mu doktorat honoris causa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nazwisko jego pochodzi od miasta austriackiego, gdzie jego rodzice mieszkali, a byli to węgierscy żydzi. Nakręcił „Lista Szindlera”, „Park jurajski”, „Kolor purpury”, „Szeregowiec Ryan” i wiele innych krótkometrażowych i kinowych.

Back To Top