Film

Jest to utwór audiowizualny, który składa się ze scen, na które tez składają się więcej niż jedno ujęcie. Na samym początku filmy wyświetlano w kinach. Współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń jak magnetowidy, Blu-ray, komputery, DVD. Aby zapisać daną scenę potrzebna jest błona fotograficzna. W projektorze filmowy każdy kadr przesuwa się z prędkością dwudziestu czterech klatek na sekundę. Większość współczesnych filmów jest udźwiękowiona, czyli posiada dźwięk zsynchronizowany z obrazem. W całej historii film przechodził różne etapy. Najpierw wprowadzenie dźwięku, później koloru, różne formaty ekranu, trójwymiarowość czy dźwięk stereofoniczny. Film można podzielić na rodzaje, jak film fabularny, animowany, dokumentalny, oświatowy. Można też podzielić je na krótkometrażowe, średniometrażowe, pełnometrażowe. Na potrzeby telewizji zaś powstają seriale telewizyjne złożone z wielu odcinków. Takie seriale składają się z odcinków o długości trzynaście, piętnaście, dwadzieścia pięć, trzydzieści, pięćdziesiąt minut. W podziale filmu są też kategorie wiekowe, co łączy się z seksem, przemocą i narkotykami pokazywanymi w danym filmie.

Typy filmów

Film dzieli się na różne typy, a do nich należy film fabularny, który jest filmem fikcji przeznaczonym szczególności do wyświetlania w kinach. Posiada on fabułę wielowątkową opowieść, a bohaterowie są grani przez aktorów. Gatunkiem filmu fabularnego jest film komediowy, dramat, melodramat, western, horror, musical, thriller, sensacyjny, kryminał science-fiction, płaszcza i szpady, historyczny, komedia romantyczna, wojenny, szpiegowski, familijny. Następnym typem jest film animowany tworzony techniką poklatkową. Rejestruje się na pojedynczych klatkach kolejne fazy ruchu. Fazy te są najczęściej rysowane lub kreskówki. Filmy dokumentalne to kategoria opisująca jedną formę ekspresji filmowej. W takich filmach przedstawia się fakty, dokumenty. Są one tworzone w celu propagandy lub jakiej informacji. Filmy oświatowe różnią się od innych tym, że są produkowane w celach oświatowych, edukacyjnych i mogą mieć charakter dokumentalny, jak i inscenizacyjny. Czołowym twórcą takiego filmu był w Polsce Włodzimierz Puchalski.

Nagrody filmowe

Jak wiele konkursów tak i filmy są nagradzane. Nagrody nadawane są filmom, ich twórcom, jak i aktorom. Nagrody naje specjalny zespół ekspertów czy krytyków czasami też jest otwarty plebiscyt nawet samych widzów. Każda z nagród przyznawana jest najczęściej raz w roku w bardzo uroczysty i doniosły sposób. Nagrody wręcza się w danej kategorii, ale są też i takie sytuacje, że w danym roku nie przyznaje się niektórych nagród. Do najbardziej znanych nagród filmowych należą Ann Award BAFTA, Cesar, Nagrody Emmy, David di Donatello, Europejska Nagroda Filmowa-Felix, Goya, MTV Movie Award, FIPRESCI, Oscar, Saturn, Złoty Glob, Złoty Lew, Złota Malina, Złota Palma, Złoty Niedźwiedź. Nagrody te są nagrodami zagranicznymi, ale w naszym kraju też są nagrody filmowe, jak chociażby nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, Orzeł, Złota Kaczka, Złote Lwy. Wielu naszych aktorów było też nominowanych i otrzymało nagrody, jak Zanussi, na światowych konkursach. Należy przyznać, że nasi reżyserzy i aktorzy/aktorki są coraz częściej doceniani na arenie międzynarodowej.

Reżyserzy

Aby powstał film w obojętnie jakiej kategorii musi być też dobry reżyser. Prawie w każdym kraju są dobrzy reżyserzy. Najbardziej znaczący to reżyserzy takich państw, jak amerykańscy, angielscy, niemieccy, rosyjscy, francuscy, izraelscy, irlandzcy, włoscy, japońscy czy macedońscy. W naszym kraju mamy też kilka nazwisk znanych reżyserów, którzy zostali nawet nagrodzeni na festiwalach filmowych takich, jak Cann. W naszym kraju do słynnych reżyserów należą Zanussi, Wajda, Machulski, Ford, Chęciński, Gliński. Do światowych reżyserów zalicza się Copolę, Spielberga, Altman, Woody Allen, Walt Disney. Wielu reżyserów jest też bardzo dobrych jednak nie wszyscy są tak znani. Aby zostać zauważonym trzeba nakręcić film, który zostanie nagrodzony na jakimś festiwalu. Młode pokolenie reżyserów jednak ma utrudnioną drogę do nagród. Trzeba być naprawdę dobrym, aby zaistnieć w świecie, który zdominowany jest przez kino amerykańskie. Należy przyznać, że ogromną wprost popularnością w ostatnich latach cieszy się na przykład kino japońskie, głównie horrory ze względu na ich odmienny charakter i styl produkcji.

Aktorzy

Na świecie jest wielu bardzo dobrych aktorów, którzy zasłynęli w wielu dobrych filmach. W każdym pokoleniu są znani aktorzy. Jednak należy też wiedzieć, że nie wszyscy aktorzy nadają się do każdej roli. Zazwyczaj reżyser wybiera sobie odpowiednich według jego wyobrażenia aktorów. W naszym kraju kiedyś dobry aktor kończył wyższą szkołę aktorską, ale dzisiaj coraz częściej organizuje się castingi i aktor nie musi mieć wcale skończonej szkoły aktorskiej. Jak się okazuje może być inżynierem lub skończyć szkołę podstawową, ale jeśli ma predyspozycje, to zostaje zaangażowany do danego filmu. Jednak to nie zapewnia mu stałego angażu jako aktora pełnoetatowego. Stali aktorzy, którzy kończą szkoły aktorskie grają też w teatrze co jest bardziej cenione w tym zawodzie w dzisiejszych czasach. Trudno jest jednak znaleźć w dobie bezrobocia i dużej konkurencji na stałe etat w teatrze. Aktorzy często są zmuszeni grać na prowincji i robić tak zwaną chałturę. Polega to na występach różnych sponsorowanych imprez.

Aktorki

O ile w filmie łatwiej jest zaistnieć aktorowi, to o tyle zaistnieć aktorce jest o wiele trudniej. Wymagania stawiane wobec kobiet są o wiele wyższe niż wobec mężczyzn. Kiedyś tworzono mit aktorki blondynki w stylu Marylin Monroe. Głupiutka, ale z widocznym seksem. Był też czas aktorek matek, które wzbudzały podziw. Ale nadal największe powodzenie wśród typów aktorek mają bardziej pociągające i mające seksapil. Coraz też częściej zatrudnia się aktorki z castingu, które nie mają ukończonych studiów, ale są o odpowiedniej twarzy. Bardzo dużo do powiedzenia w dzisiejszym filmie mają gazety ukazujące aktorki na topie i kreujące je. Jak się okazuje takie gazety potrafią wykreować na najlepszą aktorkę nawet średnią aktorkę, a dobrą mogą zniszczyć i porównać do zera, której nikt nie zechce zatrudnić. Znani reżyserzy dlatego też czasami zatrudniają aktorki, z którymi już pracowali i je znają. Zwraca się też uwagę na jakość współpracy z aktorką. Castingi zastępują wielokrotnie obecnie poszukiwania wśród absolwentów szkół filmowych i aktorskich.

Festiwale

Ostatnimi czasy organizuje się bardzo dużo festiwali. W każdym prawie kraju są organizowane filmowe festiwale. W naszym kraju też są takie festiwale. Podczas takich festiwali, które są często też konkursami jury i publiczność przyznaje nagrody w określonych kategoriach. Wyróżnia się też wtedy dobrych aktorów, jak i reżyserów oraz twórców muzyki do filmów. Do najsłynniejszych festiwali należy festiwal legenda w Cannes, czy Berlinie. Ale są jeszcze festiwale w Awinion, Edynburgu, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, Moskwie, Pradze, Brnie, Rotterdamie, San Sebastian, Toronto, Wenecji, Walencji, czy Pusan. W naszym kraju też odbywają się takie festiwale i do najbardziej znaczących należy zaliczyć Gdynia, Jelenia Góra, Bielsko-Biała, Zgorzelec, Katowice, Kraków, Warszawa, Poznań, Opole, Sopot, Tarnów i oczywiście Wrocław. Na festiwalach tych pokazywane są filmy wartościowe, nowatorskie, amatorskie, a także niezależne. Dzięki nim często można dopiero usłyszeć nazwisko dobrego reżysera lub aktora czy aktorki.

Back To Top