Trzęsienia Ziemii w różnych rejonach

Trzęsienia Ziemii w różnych rejonach

Trzęsieniem ziemii określa się niezwykle gwałtowne rozładowanie swoistych naprężeń w skorupie ziemskiej, które pojawiają się poprzez ruchy litosfery, płyt tektonicznych. Kiedy następuje owo rozprężenie, w tych właśnie miejscach pojawiają się fale sejsmiczne. Miejsce nad ogniskiem, epicentrum, to skupisko, gdzie fale są najwcześniej i pojawiają się tam największe straty, ponieważ owa siła wstrząsów maleje wraz z oddalaniem się fal od epicentrum. Intensywność trzęsień ziemi oznacza się poprzez dwunastostopniową skalę Mercallego, która odnosi się do intensywności trzęsienia ziemi bądź też poprzez otwartą skalę Richtera, która odnosi się do ścisłej oceny siły trzęsienia. Mierzy się ową siłę poprzez sejsmografy. Wyróżnić można wiele różnego typu trzęsień ziemi, jak na przykład: tektoniczne, wulkaniczne, zapadowe, antropogeniczne (poprzez ich przyczynę), płytkie, średnie i głębokie (głębokość ogniska), wstępne, zasadnicze i następcze (faza trzęsienia), a także foreshock i aftershock (przed i po erupcji wulkanu) i wiele innych.

San Juan

Jedno z największych trzęsień ziemi na tym terenie miało miejsce w listopadzie 1977 roku. Osiągnęło ono ponad siedem stopni w skali Richtera, a także dziewięć stopni w skali Mercallego. Wstrząsy sięgały siedemnastu kilometrów głębokości. Efektem były poważne zniszczenia między innymi budynków na całym terenie prowincji, głównie w mieście Caucete. Zginęło tam prawie siedemdziesiąt osób. Pewne zniszczenia miały też miejsce blisko miasta Mendoga i samym jego centrum. Do dzisiaj trzęsienie to jest wspominane przy wszelkiego typu rocznicach bądź zapowiedziach kolejnych trzęsień.

Armenia

Był to jedno z niewielu trzęsień, które pojawiło się na tym terenie w historii kraju. Osiągnęło ono siłę siódmego stopnia w skali Richtera. Pojawiło się na początku grudnia 1988 roku. zniszczone zostały przede wszystkim takie miasta, jak Spitak, Giumri (wtedy Leninakan), Wanadzor (dawniej Kirowakan) oraz Stepanawan. Zginęło wtedy około pięćdziesiąt tysięcy osób. Z kolei ponad pół miliona innych osób zostało bez dachu nad głową. Dodatkowo jakiekolwiek akcje ratunkowe ograniczone zostały z powodu padającego śniegu i bardzo niskich temperatur. Jest to jedno z najtragiczniejszych w skutkach trzęsienie ziemi w historii naszej planety.

Chile

Określa się je również mianem Wielkiego Trzęsienia Chilijskiego. Pojawiło się ono pod koniec maja 1960 roku. jest ono jednym z silniejszych, które zostały do tej pory zanotowane w historii pomiarów sejsmicznych. Siła wstrząsu wyniosła 9,5 stopnia. Epicentrum tego trzęsienia ziemi znajdowało się blisko miasta Valdivia, które znajduje się około siedemset kilometrów na południe od Santiago de Chile. Dodatkowo wstrząs ten spowodował fale tsunami, które pojawiły się u wybrzeży południowoamerykańskich i pokonały cały Pacyfik, uderzając między innymi w miasto Hile na Hawajach, jak i u wybrzeży Japonii oraz Filipin. Łącznie zginęło prawie trzy tysiące osób, a ponad dwa miliony stało się bezdomnymi.

Honduras

Trzęsienie to miało miejsce pod koniec maja 2009 roku. osiągnęło ono siódmy stopień w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na Morzu Karaibskim blisko wyspy Ratan i miasta La Ceiba. Głębokość, na jaką sięgało to trzęsienie, wynosiła około dziesięć kilometrów w Rowie Kajmańskim. Wstrząsy odczuwane były między innymi w Gwatemali, Salwadorze, Belize, Cancun w Meksyku, na obszarach Kostaryki, Panamy, Nikaragui, Kolumbii, Kuby, Jamajki czy Kajman. Niedługo potem nastąpiło kolejne trzęsienie o sile 4 stopni Richtera. Zginęło siedem osób, czterdzieści zostało rannych.

La Platy

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce w regionie La Plata miało siłę pięciu i pół stopnia w skali Richtera. Miało miejsce w czerwcu 1888 roku. Epicentrum znajdowało się blisko Colonia del Sacramento w Urugwaju i około czterdzieści kilometrów od Buenos Aires. Hipocentrum określono na głębokość około trzydziestu kilometrów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że nie było z tego efektem zbyt dużo szkód. Między innymi dlatego, że w tamtych czasach nie było wysokich budynków ani kolei podziemnej i wielu innych nowoczesnych elementów.

Meksyk

Najnowsze trzęsienie ziemi na terenie Meksyku miało miejsce w 2009 roku, w sierpniu. Osiągnęło ono prawie siedem stopni w skali Richtera. Epicentrum było pod powierzchnią morza między dwoma wyspami Isla Angel de la Guarda oraz Tiburon. Trzęsienie pojawiło się na granicy dwóch płyt tektonicznych, a dokładnie: północnoamerykańskiej oraz pacyficznej. Kołysały się budynki Puerto Libertad, Punta Chueca, Bahia de Kino, Hermosillo, El Desemboque oraz Puerto Penasco. Nawet w Stanach Zjednoczonych odczuwano jego skutki, głównie w stanach: południowej Kalifornii oraz w Arizonie.

Back To Top