Nagrody filmowe

Nagrody filmowe

Nagrody te są nadawane twórcom filmowym, filmom, aktorom w różnych kategoriach. Takie nagrody nadaje jury, które jest zespołem ekspertów, krytyków oraz inne osoby. Nagrody są też przyznawane przez głosowanie, czyli plebiscyt. Zwykle przyznawane są co roku w bardzo uroczysty sposób przeważnie na zakończenie festiwalu filmowego. Nagrody są przyznawane dla filmów w nim uczestniczących lub spośród wcześniej wyselekcjonowanych filmów. Mogą to być tez filmy wszystkie z danej kategorii. Jednak mogą też niektóre nagrody być w danym roku nie przyznane. Do najbardziej znanych nagród należą Ann Awards dla twórców pornografii, BAFTA dla gier komputerowych, Emmy dla najlepszych aktorów i aktorek, Europejska Nagroda Filmowa dla filmów europejskich, jak Oskar, MTV Movie Awards dla filmu, Oskar dla filmów głównie amerykańskich, Złoty Glob nagroda filmowa i telewizyjna, Złoty Lew dla europejskiego filmu na festiwalu europejskim. Wszystkie te nagrody są bardzo prestiżowe i film lub aktorka, które otrzymają taką nagrodę są jakby ponad innymi aktorami czy filmami.

Oskar

Nagroda ta jest nagrodą dla filmu kinematografii amerykańskiej. Przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jest ona ufundowana od roku 1927. Cała uroczystość wręczenia odbywa się wiosną każdego roku. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda na świecie. Nagrodą jest statuetka rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającego pięć szpryc. Każda taka szpryca symbolizuje aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka wykonana jest ze brązu pokrytego dwudziestoczterokaratowym złotem. Projektantem statuetki był Cedric Gibbson w 1928 roku. Odlew tej statuetki wykonał George Stanley. Obecnie nagrody przyznaje się w dwudziestu czterech kategoriach.

Złote Lwy

W Europie, podobnie jak za oceanem, rozdaje się nagrody filmowe. Nagrody przyznawane są corocznie w Wenecji. Od 1974 roku przyznaje się też Złote Lwy na Międzynarodowym Biennale Sztuki. Nagrody te są bardzo prestiżowe i wiele filmów oznaczonych tą nagrodą są poszukiwane i oglądane przez publiczność. Wielokrotnie Złote Lwy porównuje się do międzynarodowej nagrody filmowej, jaką jest Oskar. Jednocześnie należy przyznać, że reżyserzy, aktorzy i aktorki cieszą się z większości nagród, które otrzymują, a które doceniają ich wysiłek.

Złoty Glob

Jest to nagroda filmowa i telewizyjna. Pierwszy raz została przyznana w 1944 roku i przyznaje ją Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Przyznawana jest corocznie pod koniec stycznia za osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym. Od 1956 roku przyznaje się też nagrody telewizyjne. Obecnie przyznaje się w dwudziestu sześciu kategoriach. Jest jedną z ważniejszych nagród na arenie międzynarodowej. Należy przyznać, że jej przyznanie wiąże się z wieloma zaszczytami i splendorami, a także z awansem i możliwością otrzymania kolejnych o wiele szybciej.

Złoty Niedźwiedź

Jest to inaczej nazywany festiwal Berlinale i jest najbardziej prestiżowym festiwalem międzynarodowym w Europie. Nagrody daje się w dwunastu kategoriach. Jak i nagrodę samego Alfreda Bauera założyciela festiwalu dla filmu pełnometrażowego za innowacyjność. Tak naprawdę Złoty Niedźwiedź dopiero rozpoczyna swoją walkę o pozycję na arenie międzynarodowej, ponieważ jest w sumie dosyć świeżą, jeszcze nową nagrodą. Należy jednocześnie zaznaczyć, że Złoty Niedźwiedź również stanowi wysokie wyróżnienie i przyznawany jest coraz chętniej, nawet początkującym.

Złota Palma

Nagroda ta jest przyznawana w Cannes dla najlepszego filmu konkursowego od 1955 roku. W niektórych kategoriach nagrodzony jest tylko jeden film. W ostatnim czasie nagrodzonym filmem został Biała wstążka Michael Haneke z Austrii. Jest najbardziej rozreklamowanym festiwalem, na którym jest przyznawana ta nagroda i zjeżdżają się do Cannes wszystkie gwiazdy. Jest to jedna z najważniejszych nagród światowych w kategorii filmów międzynarodowych. Nagrody przyznawane są w kilkunastu kategoriach. Całość wiąże się z wielką fetą, wspaniałą atmosferą, dziennikarzami itp.

Nagroda Emmy

Telewizyjna nagroda amerykańska dla najlepszego aktora lub aktorki dramatycznej, komediowej, drugoplanowej, za najlepszy serial, film telewizyjny czy scenariusz. Statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem tomu w uniesionych rękach. Jest to też telewizyjny Oskar, który został przyznany po raz pierwszy w 1949 roku. Wśród nagrodzonych są też Polacy, jak Andrzej Maleszka czy Jarek Szyszko. Wygląda na to, że po prostu nagroda ta docenia najlepszych niezależnie od kraju ich pochodzenia. Poza tym Polacy coraz częściej wybijają się na arenie międzynarodowej w kinematografii.

Back To Top