TSA

TSA jest polskim zespołem rockowym, zaliczanym do prekursorów w Polsce nurtu hard&heavy. Zespół powstaje w roku 1979 w Opolu. Inicjatorami – założycielami są: basista Tomasz „Whatfora” Zatwarnickiego oraz gitarzysta Andrzej Nowak. Zespół zadebiutuje w 1981 roku singlem zatytułowanym Mass Media/Wpadka, natomiast dopiero w 1983 roku ukazuje się longplay grupy.

Dziś odsłuchując dawne płyty TSA daje się odczuć duch inspiracji, pod której wpływem byli członkowie TSA, czuć tam bowiem klimat AC/DC, czy też wczesnych dokonań Led Zeppelin, tym nie mniej z czasem TSA wypracowuje swój własny styl doceniony przez fanów sprzedażą płyt sięgającą kilkuset tysięcy sztuk. TSA cieszyło się niezłym szczęściem do końca lat osiemdziesiątych, bowiem w końcówce dekady muzycy poróżnili się i doszło do rozłamu. TSA reaktywowali następnie w 1998, aby jednak już rok później, na skutek tych samych niesnasek rozwiązać zespół ponownie. Ale nie było to ostateczne, ponieważ początkiem nowego stulecia muzycy powracają, na dodatek całkiem dobrą płytą zatytułowaną Proceder, w roku 2004, docenioną przez fanów i krytyków.

Pierwszy singel TSA pojawia się z utworami Mass Media i Wpadka. Płyta winylowa sprzedaje się w zawrotnym nakładzie 250 tys. sztuk. Zespół zaczyna intensywnie koncertować. W 1982 roku ukazuje się w sprzedaży Live w 1982 roku, wówczas interesuje się grupą również telewizja i radio, w której TSA występuje. W ślad za tym ukazują się dwa single, by znów ruszyć w trasę.

Listopad roku 1982 jest bardzo istotną datą w życiu zespołu, bo dochodzi do nagrania płyty TSA. Wówczas zespół zaczyna świecić prawdziwe tryumfy, osiągając czołówki list przebojów z numerami 51 i, Trzy zapałki i Zwierzenia kontestatora, za ten ostatni otrzymując w kolejnym roku złotą płytę. Natomiast następne były prace nad anglojęzyczną płytą zatytułowaną Spunk!, którego premierę zaplanowano na rok 1984. Wkrótce potem zespół rozpoczyna próby przed nagraniem kolejnej płyty. Zespół nagrywa Heavy Metal World.

W lutym roku 1984 ukazuje się wspomniana płyta Spunk!. W ramach promocji zespół wystąpuje w Zachodnim Berlinie, w trzyosobowym składzie. Tymczasem wytwórnia Polton obwieszcza ukończenie produkcji płyty Heavy Metal World. TSA odbywa wówczas trasę koncertową ze uznanym już wtedy zespołem Nazareth, ze Szkocji. W czerwcu 1984 ukazuje się w końcu Heavy Metal World, sprzedając się w nakładzie 150 tys. sztuk. W ramach promocji albumu zespół występuje na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a następnie w kilku innych miejsca Polski, bowiem ograniczenia ustrojowe tamtego czasu okazały się nie do przeskoczenia. Więc koncertują tu gdzie się da, w Polsce.

W 1985 roku na bazie podpisanego kontraktu z wytwórnią Mausoleum Records, TSA nagrywa anglojęzyczną wersję płyty Heavy Metal World. Wreszcie w sierpniu roku 1985 Mausoleum Records wydaje płytę Heavy Metal World. W ramach promocji udaje się zespołowi wystąpić w Berlinie Zachodnim, ale i w Belgii oraz Holandii. Płyta jednak nie osiąga sukcesu komercyjnego.

Z początkiem 1986 roku zespół przystępuje do nagrań albumu Rock 'n’ roll. Również w 1986 ukazuje się singel z utworami promującymi Rock’n’roll, czyli Francuskie ciasteczka i Wielka fiesta. Natomiast na skutek zastrzeżeń cenzury płyta musi zaczekać jeszcze dwa lata. We wrześniu 1986 roku ważnym wydarzeniem było wystąpienie kapeli w Paryżu na koncercie L’Humanité. Oprócz tego zespół występuje w wielu miejscach, jak na przykład Metalmania.

W 1988 roku ukazuje się płyta Rock 'n’ roll. W ślad za tym TSA występuje w kraju i w Stanach, a także w Rosji. Od tamtej pory zespół koncertuje sporadycznie i w różnym składzie. W 1992 roku zainteresowanie występami TSA wyraźnie maleje, jednakże Nowak i Piekarczyk podejmują się realizacji kolejnego albumu, studyjnego, pod tytułem 52 dla przyjaciół. Wydawnictwo na płycie CD ukazuje się tego samego roku, by zaprowadzić zespół Nowaka i Piekarczyka prosto na koncerty dla Polonii w Stanach, by wiosną 1993 ukazać się w zapisie płytowym, następnie TSA zawiesza działalność.

W sierpniu 2000 roku dochodzi do podpisania porozumienia odnośnie przyszłej działalności TSA, z Piekarczykiem, Niekraszem, Machelem i Kapłonem, a wkrótce także Nowakiem, co już wtedy zwiastuje reaktywację TSA. Zaczynają się regularne koncerty grupy, by przystąpić do prac nad nowymi kompozycjami. Na początku 2003 roku zespół pozyskuje nowego menedżera, jest nim Marcin Jacobson. TSA zaczyna koncertować.

W 2004 roku muzycy podpisuje kontrakt z Metal Mind Productions, która proponuje korzystne warunki. Sesję rozpoczynają 12 stycznia, a kończą trzy tygodnie później. Pojawia się też teledysk do utworu Proceder. 5 kwietnia album Proceder ogląda światło dzienne. Zespół zatem rusza w trasę.

Wkrótce zostaje wydane pierwsze wydawnictwo DVD zespołu pod tytułem Live 1982 – zawiera zapis koncertowy w namiocie Teatru STU w Krakowie z początku lat osiemdziesiątych. W ramach promocji zespół odbywa szereg koncertów, łącznie z gościnnym występem w programie Wojciecha Mana.

Natomiast w sierpniu TSA bierze udział w akcji o nazwie „Rockiem w reżim”, która ma na celu przekazywanie polskiej muzyki rockowej na Białoruś. Pod koniec roku muzycy grają cykl koncertowy akustycznie, m.in. w Łodzi, Warszawie i Skarżysku Kamiennej. Następnie TSA gra dla fanów w feście „Rockowisko – 25 lat później”. W 2006 roku TSA wystąpuje w Poznaniu, Zabrzu, Wrześni i Gdańsku. Niestety w połowie roku 2006 prace nad solowym albumem anonsuje Marek Piekarczyk. W grudniu natomiast, również roku 2006, zostaje wydana kompilacja płyt zespołu TSA Box, zawierając dziewięć płyt audio i jedną płytę DVD. W 2007 roku zespół skupia się wyraźnie na aktywności koncertowej i występuje między innymi w Białymstoku, Świętochłowicach, Paczkowie, Wieluniu, Nowym Sączu, Olsztynie, Bartoszycach, i w Nowej Soli. W 2009 roku TSA rozpoczynają na powrót trasę koncertową po Polsce, grają też koncert w Austrii. W czerwcu zespół zostaje odznaczony honorową gwiazdą w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu.

Back To Top