Broń przeciwpancerna

Broń przeciwpancerna

Jest to rodzaj broni palnej, która strzela pociskami wypełnionymi materiałami wybuchowymi. Przeznaczona do walki z bronią pancerną i dzieli się na strzelającą pociskami o działaniu uderzeniowym, jak armaty przeciwpancerne, karabiny przeciwpancerne oraz strzelając pociskami o działaniu kumulacyjnym, czyli działa bezodrzutowe, granatniki przeciwpancerne, przeciwpancerne pociski kierowane, granatniki karabinowe, ręczne granaty przeciwpancerne. Do tej broni zalicza się też miny przeciwpancerne, butelki zapalające i jeszcze inne środki jak działa. Wszystkie takie pociski były używane już w II wojnie światowej, a teraz są jeszcze bardziej unowocześniane i instaluje się coraz to nowe urządzenia, aby skutecznie walczyć na polach bitew z wrogiem. Jednak nie zawsze się to udaje, bo wielu terrorystów również mając odpowiednie pieniądze podkupuje naukowców jak i materiały potrzebne do produkcji takiej broni. Największym posiadaczem takiej broni są Stany Zjednoczone, które są mocarstwem globalnym.

Granatniki

Jest to indywidualna i zespołowa broń strzelecka piechoty. Kaliber jej nie przekracza stu piętnastu milimetrów. Jej przeznaczeniem jest zwalczanie wozów bojowych i burzenie umocnień polowych na małych odległościach. Może być bronią jednorazową lub wielorazową. Strzela pociskami kumulacyjnymi kalibrowymi lub nadkalibrowymi. Rozróżnia się granatniki bezodrzutowe, rakietowe i kombinowane. Są jeszcze granatniki karabinowe. W ostatnich wojnach używano takich granatników. Obecnie stosowane również w wojskach wielu krajów świata.

Karabiny

Jest to odmiana karabinu o kalibrze do dwudziestu milimetrów. Został zaprojektowany do zwalczania czołgów i innych pojazdów pancernych. Inaczej nazywany rusznicą i zwalczanie czołgów przez karabin rozpoczęło się już w pierwszej wojnie światowej. Rozpoczęło to wyścig wśród państw do tego, aby wynaleźć taki pocisk jak i karabin. Pierwszym prawdziwym karabinem przeciwpancernym był Mauser M1918. Broń ta nie była popularna wśród żołnierzy, ale mogła przebić pancerz czołgu. Przyczyna tego było łamanie obojczyka podczas strzelania. W latach trzydziestych było kilka karabinów, ale nie zyskały popularności. Podczas drugiej wojny światowej produkowano dwa rodzaje KB ppanc. W USA do roli karabinu przeciwpancernego przeznaczono karabin maszynowy. Podczas II wojny światowej był już na stanie wszystkich armii jak i polskiej. Po wojnie karabiny te zanikły, a ich rolę przejęły pancerzownice jak Bazook, Pancerfaust.

Miny

Miny przeciwpancerne są lądowe przeznaczone do niszczenia dział pancernych, czołgów wozów bojowych i transporterów opancerzonych Dzieli się je na miny przeciwgąsienicowe i są najstarsze, przeciwsenne wyposażone w zapalniki prętowe lub niekontaktowe, miny przeciwburtowe wyposażone w zapalniki niekontaktowe lub kontaktowe wykorzystujące światłowody. Pocisk taki ma głowicę kumulacyjną lub jest odpalany pocisk formowany rażący ścianę. Są jednymi z bardziej brutalnych broni, które stosowane są do dzisiaj.

Pociski kierowane

Są to pociski rakietowe i służą do niszczenia czołgów i wozów bojowych wroga. Istnieją różne rodzaje od ręcznych do dużych montowanych na pojazdach lub śmigłowcach. Mogą niszczyć najnowsze pancerze czołgów. Pociski takie mogą być naprowadzane ręcznie przez operatora, który komendy wysyła przewodem lub drogą radiową. Bardziej zaawansowane używają lasera lub kamery TV umieszczonej w pocisku. Powstały też modele trzeciej generacji, które działają w systemie wystrzel i zapomnij. Większość posiada głowice kumulacyjne. Przeciw nim zastosowano pancerz wielowarstwowy, pancerz reaktywny, urządzenia zakłócające lub system obrony aktywnej. Bazooka nie posiada systemu naprowadzającego.

Działa

Jest to broń palna kalibru nie mniej niż dwadzieścia milimetrów. Wyjątkiem jest najcięższy karabin maszynowy polskiego pochodzenia. Jak się okazuje każda broń automatyczna kalibru dwadzieścia milimetrów też tak jest nazywana. Dzieli się ją ze względu na tor lotu pocisku i jest to armata, haubica i moździerz. Jeśli podzielimy ze względu na konstrukcję to jest to działo bezodrzutowe, kolejowe, okrętowe, pancerne, polowe, przeciwlotnicze, przeciwpancerne działa samobieżne. Działa przeciwpancerne mają zwalczać pojazdy pancerne głównie czołgi. Działa posiadają przyrządy celownicze, i używają amunicji przeciwpancernej. Maja długą lufę większą mobilność od dział polowych, większy kąt ostrzału w poziomie co pozwala na zwalczanie celów ruchomych. Produkcję takich dział rozpoczęto w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Używane już w drugiej wojnie światowej.

Granaty

Taki granat jest ręczny, nasadkowy lub miotany z granatnika. Niszczy cele opancerzone. Ma większą wagę od zwykłych granatów i krótszy zasięg. Zawiera dość silny ładunek wybuchowy. W starszych typach jest ładunek kruszący, a nowsze kumulacyjny. Ponieważ zwiększona została odporność pancerzy granaty są mało skuteczne i wyszły z użycia jako niezdolne do zniszczenia jakiegokolwiek wozu bojowego. Granaty wielokrotnie były i są w użyciu nawet cywilów w wielu krajach świata. Jednocześnie są one poręczne i w miarę bezpieczne, gdy są zablokowane.

Back To Top