AC/DC

AC/DC

AC/DC – Początki zespołu sięgają roku 1973 w Australii, kiedy bracia Angus i Malcolm Young’owie zdecydowali się rozpocząć działalność. Dziś zespół ten uchodzi za prekursora muzyki hardrockowej, ale jego członkowie sami klasyfikują swoją muzykę jako rock & roll.

Kultowy album Highway to Hell ujrzał światło dzienne w 1979 roku, który jest jednocześnie albumem ostatnim z wokalami Bona Scotta, który zmarł na skutek przedawkowania alkoholu w 1980 roku. Zastąpił go Brian Johnson. W tym samym roku ukazał się album Back in Black, bijąc wszelkie rekordy popularności. Następny z kolei album: For Those About to Rock We Salute You, powtórzył ten sukces. Rok 1983 przyniósł AC/DC nowego perkusistę – Simona Wrighta.

Jakkolwiek druga połowa lat osiemdziesiątych była dla AC/DC dość powiedzieć – średnia, to w roku 1990 miał miejsce pewien przełom, bowiem w roku 1990 ukazał się album The Razor’s Edge, plasując się w rankingach świetnie.

Kariera AC/DC jest za pewne oszałamiająca, co potwierdzają ilości sprzedanych płyt, to zawrotna ilość przeszło ponad 200 milionów. Przykładowo sam jeden Back in Black został sprzedany w niemal 50 milionach kopii, dzięki czemu mieści się w pierwszej trójce w historii, zaś AC/DC jest niezmiennie w pierwszej piątce najlepszych artystów rockowych.

Debiut AC/DC przypadł na 31 grudnia 1973 roku, kiedy to zagrał swój pierwszy koncert. Na początku istnienia zespołu formował się jego skład, część rezygnowała i zostawała wyrzucana, w ich miejsce wchodzili nowi, zazwyczaj perkusiści i basiści.

Bracia Young doszli do wniosku, że Dave Evans nie jest frontmanem dość dobrym dla ich zespołu, mieli na oku Ronalda Belforda „Bona” Scotta, który był według nich lepszy, a i zainteresowany. W 1974 roku Dave’a Evansa zastąpił Bon Scott.

Debiutancki album High Voltage ukazuje się pod koniec 1974 roku, wydany jednak tylko w Nowej Zelandii i Australii. Album osiąga swój sukces, dzięki czemu również stabilizuje się skład zespołu ustabilizował, a dodatkowo, gdy do grupy dołącza basista Mark Evans i perkusista Phil Rud. W 1975 roku zespół ukazuje się numer It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ‘n’ Roll), który, jak się okazało całkiem wkrótce, zostaje rockowym hymnem AC/DC.

Do roku 1977 AC/DC zostało jednym z najbardziej popularnych zespołów w Australii, dzięki czemu rok 1976 roku przyniósł zespołowi podpisanie międzynarodowego kontraktu z wytwórnią płytową Atlantic Records oraz, dzięki temu, spore możliwości koncertowe, przy czym zaczęło się od supportów wciąż jeszcze większych niż AC/DC zespołów.

Wkrótce ukazuje się płyta High Voltage, bez wątpienia sukces. Następny album dostaje tytuł Dirty Deeds Done Dirt Cheap, i zostaje wydany w tym samym roku co High Voltage. Płyta Let There Be Rock ukazuje się w 1977 roku, który ląduje na listach przebojów w USA i w Anglii. Po wydaniu albumu basistę Marka Evansa zmienia Cliff Williams.

Album Powerage ukazuje się w 1978 roku, debiut Cliffa Williams’a. Kapela rusza wówczas w trasę, podczas której z koncertu promującego nowy album został wydany album, mowa o If You Want Blood You’ve Got It. Natomiast szóstym studyjnym albumem zespołu, jest wielki Highway to Hell, prawdziwy przełom, bowiem dostaje się do czołówki 10 albumów w Wielkiej Brytanii i pierwszej dwudziestki w USA. Dziś, sprzedaż Highway to Hell w USA szacowana jest na ponad 7 milionów kopii, a tytułowy singel sprzedał się w 500 tysięcy kopii.

19 lutego 1980 w Londynie w niejasnych okolicznościach odchodzi Bon Scott, oficjalna wersja mówi o uduszeniu się artysty własnymi wymiocinami. Wśród pozostałych muzyków pojawiła się wówczas nawet myśl o rozwiązaniu zespołu, jednak ostatecznie AC/DC udało się znaleźć kogoś. Tym kimś został Brian Johnson, już w ciągu kilku dni od przesłuchania.

Z Johnsonem zespół nagrywa album Back in Black. Okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem to najlepiej sprzedający się albumem zespołu. Pułap miliona sztuk album osiąga już w pierwszych miesiącach po wydaniu, a w całym 1977 roku szacunki mówią o ponad 22 milionach kopii. W Wielkiej Brytanii osiąga miejsce pierwsze, w USA czwarte.

Rok 1981 przynosi następny album AC/DC, pod tytułem For Those About to Rock We Salute You, przyjęty równie dobrze co poprzednik – osiąga dobre wyniki sprzedaży oraz zostaje pozytywnie oceniony przez krytyków.

Flick of the Switch wydany zostaje w 1983 roku, wyprodukowany samodzielnie przez AC/DC, jest próbą powrotu zespołu do korzeni własnej surowości i swoistej prostoty muzyki z albumów wcześniejszych. Album nie zrobił furory, raczej przeciwnie. Krytyka zarzuciła mu niedopracowanie melodii czy również pozbawiony oryginalności.

Album Who Made Who ukazuje się w 1986 roku, pełniąc też funkcje ścieżki dźwiękowej do filmu Stephena Kinga, Maksymalne przyspieszenie, to zarazem album – składanka, na którym wcześniejsze kompozycje zestawiono z nowymi.

Blow Up Your Video to z kolei album AC/DC z 1988 roku. Zespół nagrywa dziewiętnaście utworów, a spośród dziesięć ląduje na końcowe wydanie. Faktyczny sukces komercyjny, pierwszy taki od czasu Back in Black. Osiąga drugą pozycję w UK. Zatem AC/DC ma z czym ruszyć w trasę.., i rusza.

Po trasie koncertowej czas przynosi zmianę bębniarza – zostaje nim sesyjny weteran, Chris Slade. Przychodzi czas na The Razor’s Edge. Wydany zostaje w 1990 roku, jest niejako powrotem zespołu zawierając przeboje takie jak Thunderstruck i Are You Ready. Album osiąga drugą pozycję w Stanach i sprzedanych tam ponad 5 milionów kopii. Znamienne, że rok później, AC/DC nagrywa utwór Big Gun wzbogacając tym ścieżkę dźwiękową do filmu Bohater ostatniej akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej, natomiast wydany jako singel, owocuje konkretem, czyli zdobyciem przez zespół po raz pierwszy upragnionej pierwszej pozycji w Stanach wśród rockowych singli.

W 1995 rok przyniósł wyprodukowany przez Ricka Rubina album Ballbreaker, na którym gra AC/DC ze składem z lat 1980–1983. Singiel z albumu Hard as a Rock osiągnął pierwszą pozycję w USA wśród singli rockowych.

W 1997 roku pojawia się album – kompilacja, zatytułowany Bonfire.

W 2000 roku AC/DC wydaje swój czternasty z kolei studyjny album, Stiff Upper Lip. Producentem jest George Young. Stiff Upper Lip osiąga pierwszą pozycję na przykład w Niemczech, Finlandii i Szwecji; radząc sobie świetnie w rankingach innych krajów europejskich.

28 sierpnia 2008 wypuszczony zostaje pierwszy singel Rock ‘n’ Roll Train, natomiast 20 października 2008 ma premierę album AC/DC, Black Ice.

Back To Top