Wyposażenie łazienki

Dom

Wyposażenie łazienki

Każda łazienka ma swoje urządzenia. Niektórzy w łazience mają pralki, wirówki, myjki ciśnieniowe, grzejniki, pralko-suszarki i inne urządzenia potrzebne do codziennego użytku. W wielu wypadkach właściciele montują urządzenia do masażu w łazienkach. Jednak wszystko w zależności od tego jak duża jest łazienka. W niektórych przypadkach nie można umieścić wszystkiego co by się chciało i wtedy trzeba wybierać. Jednak podstawowym wyborem w większej części jest pralka, waga, grzejniki lub pralko-suszarka. Łazienka nie może być przeładowana jeśli ma się gospodarz dobrze w niej czuć i poruszać po niej swobodnie. Jednak kiedyś w mieszkaniach budowanych w latach siedemdziesiątych łazienki były bardzo małe, natomiast w dzisiejszym budownictwie dominują łazienki duże, w których można zmieścić jeszcze urządzenie do stepowania, tak aby móc skorzystać w każdej chwili, kiedy ma się ochotę. Zmienił się punkt zapatrywania ludzi na nowoczesne budownictwo i dlatego też w budownictwie nastąpiły zmiany.

Pralka

Została zbudowana przez J. Kinga w 1851 roku jako urządzenie do prania odzieży. W pierwszej fazie wykorzystywała parę. Pralki napędzane elektrycznie zostały produkowane dopiero od 1899 roku kiedy wynaleziono silnik elektryczny. W naszym kraju przez wiele lat popularna była pralka Frania. Z biegiem czasu pralki półautomatyczne. Z czasem jednak te pralki zostały wyparte przez automatyczne pralki, a została ona zbudowana pierwszy raz w 1937 roku. Pierwsza polska pralka została wyprodukowana w latach siedemdziesiątych przez ZZSD Predom-Polar z Wrocławia. Obecnie pralki używają mniej wody i mniej energii elektrycznej niż kilka lat temu. W dzisiejszych czasach pralki piorą, wirują i nawet suszą oraz mają specjalne programy w zależności od bielizny jaką chcemy wybrać.

Wirówki

Rozdziela zawiesiny i emulsje poprzez wprawienia w szybki ruch obrotowy, którego stałe przyspieszenie przekracza przyspieszenie ziemskie. Wielokrotnie zwiększa szybkość sedymentacji. Pierwsze wirówki osiągały dwudziesta tysięcy obrotów na minutę jednak współcześnie wirówki osiągają milion obrotów na minutę. Przy takim przyspieszeniu na minutę próbka jest pięć razy większa od przyspieszenia ziemskiego. Rozróżnia się wirówki frakcjonujące, mleczarskie, pralnicze i sokowirówki oraz wirówki przeciążeniowe. W łazienkach jednak używa się wirówek do prania dzięki którym nasze prane wysycha szybciej.

Myjki ciśnieniowe

To urządzenia, które myją pod ciśnieniem, wszystkie urządzenia. Można nią umyć nawet fugi pomiędzy glazurą. Takim urządzeniem można też myć bidety. Potrzebna jest do utrzymania czystości w łazience, jednak nie jest urządzeniem niezbędnym. Wiele rodzin kupuje zwłaszcza takie, które mają małe dzieci i chcą zachować czystość w swoim domu. Często urządzenia takie można też zastosować w ogrodzie, do mycia kostki brukowej, jak i do mycia samochodu. Nie są one drogie, a sprawdzają się w wielu sytuacjach.

Grzejniki

W każdej łazience potrzebny jest grzejnik, aby nie było wilgoci i zimno podczas kąpieli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejnika elektrycznego, który może być wykorzystywany nawet latem do suszenia bielizny. Najczęściej montowane są grzejniki podłączane do normalnego systemu grzewczego. Są to wymienniki cieplne potocznie nazywane kaloryferami. Rozróżnia się grzejnik płytowy, łazienkowy, czyli drabinka i członowy, ożebrowany. Jak się okazuje doczekało się pomnika w Samarze stanął pomnik wysoki na dwa metry.

Pralko-suszarka

Jest to urządzenie pozwalające na jednoczesne pranie i suszenie po wykonanej operacji. Wymiarami przypomina normalną pralkę. Jednak ma w sobie suszarkę i programy, które pozwalają ustawić tak programator w zależności, jaką odzież pierzemy. Jest to ułatwieniem w normalnym życiu kiedy chcemy szybko wyjść w wypranym odzieniu. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca w łazience, bo jest to jedno urządzenie z dwoma potrzebnymi funkcjami. Pralko-suszarki są niewiele droższe od zwykłych pralek, a jednocześnie o wiele lepiej sprawdzają się do użytku domowego, szczególnie w blokach.

Inne

Do innych urządzeń łazienkowych należy zaliczyć także waga. W łazience każdy właściciel ma swoje ulubione urządzenia, które według niego są mu niezbędne. Do takich urządzeń można zaliczyć baterie z mieszaczami wody, lustra podświetlane czy urządzenia do codziennej gimnastyki, jak stopery, masaże. Wielokrotnie też urządzenia te pomagają w przypadku osób niepełnosprawnych lub chorych, jak i dla tych, którzy cenią sobie wygodę, intymność i przyjemność. Świetnie sprawdzają się różne urządzenia AGD praktycznie w życiu codziennym.

Back To Top