Potrawy wielkanocne

Potrawy wielkanocne

Wielkanoc to cudowny czas zarówno, jeśli chodzi o tradycję jak i okoliczności, w jakich się znajdujemy. Są to święta, na które czekamy z niecierpliwością. Przygotowujemy się do nich zarówno duchowo jak i na zewnątrz. Świąteczne przygotowania kojarzą nam się z głownie z porządkami i przyrządzaniem pysznych potraw. Z pewnością każdy z nas pragnie, aby te święta spędzić miło, a przy okazji podjeść sobie kilka smakołyków. Potrawy wielkanocne wywodzą się z tradycji, jaka u nas panuje i każda z nich ma swoje znaczenie i symbolikę. Bez niektórych nie odbyłyby się Święta Wielkanocne. Jaja wielkanocne są podstawową potrawą, ponieważ dzielimy się nimi przy składaniu życzeń. Większość z nas jest przywiązana i dokłada wielkich starań, aby śniadanie wielkanocne było przygotowane idealnie i zgodnie ze wszystkimi zasadami. Trudno również wyobrazić sobie Wielkanoc bez babki wielkanocnej i mazurka. Są to ciasta, których nie może zabraknąć na stole Wielkanocnym. Jednak każda gospodyni nie zapomni o tych najważniejszych potrawach.
Mazurek

W każde Święta Wielkanocne potrawy są takie same i nie zmieniają się upodobania. Co roku czekamy na to samo z wielką niecierpliwością i tak samo nie możemy się doczekać. Większość potraw, które spotykamy na stole Wielkanocnym pojawiają się tylko na tę okazję. Menu wielkanocne jest zawsze takie samo i niezmienne. O wieków na stołach zawsze królują te same potrawy wielkanocne. Jedną z wielu potraw, jakie przygotowujemy na te szczególne święta jest mazurek. Mazurek jest takim n nietypowym ciastem, które pieczemy wyłącznie na Święta Wielkanocne. Swym smakiem i widokiem zachwyca z pewnością każdego. Szczególnie dzieci nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli popróbować takich pyszności. Mazurki są tylko i wyłącznie polską specjalnością, także z pewnością nie znajdziemy ich nigdzie na świecie. Wszystkie gospodynie z pewnością wiedzą, że jest to nasze symboliczne ciasto, bez którego nie odbędą się Święta Wielkanocne. Mazurki wielkanocne z pewnością pieczemy raz w roku i dlatego każdy z nas nie może się doczekać, aż nie zasmakujemy tego najlepszego na świecie ciasta. Święta są takim czasem, kiedy możemy spotkać się z rodziną, a przy okazji nie żałować sobie słodyczy, które na nas czekają na stołach. Bo z pewnością słodyczy i innych pyszności nie zabranie na żadnym ze stołów wielkanocnych. Wszystko przygotowujemy zgodnie z tradycją i tak, aby niczego nie brakowało. Święta właśnie nam się z tym kojarzą i dlatego z taką niecierpliwością na nie czekamy. Święta są raz do roku i dlatego są tak długo wyczekiwane.
Babka wielkanocna

Wielkanoc razem ze Świętami Bożego Narodzenia to z pewnością najważniejszy dla nas czas. I dla wszystkich wyczekiwany najbardziej. Wszyscy ludzie przygotowują się do nich bardzo dokładnie, a w szczególności, jeśli chodzi o potrawy i jedzenie. Co najczęściej pojawia się na stole wielkanocnym? Z pewnością jeśli chodzi o słodkości będzie to babka wielkanocna. Ciasto, które od dawna gości na stołach wielkanocnych i cieszy się ogromną popularnością. Nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez babki wielkanocnej.
Barszcz biały

Obchody Świąt Wielkanocnych kojarzą nam się ze słynnym jajeczkiem i kurczaczkiem wielkanocnym. Tradycja w naszym kraju jest bardzo bogata, a szczególnie tradycja kulinarna. Najważniejszym dniem w obchodach Świąt Wielkanocnych jest Niedziela Wielkanocna, kiedy to przygotowujemy tak zwane śniadanie wielkanocne, nazywane śniadaniem święconym. Na to właśnie śniadanie czekamy przez cały Wielki Post, dlatego też z taką niecierpliwością nie możemy się na nie doczekać. Każdy z nas chce spróbować podczas tak świątecznego śniadania wszystkiego, co znajduje się na stole. Każda gospodyni dba o to, aby na takim stole nie zabrakło niczego, co wiąże się z tradycją wielkanocną. Najbardziej pospolitą, a jednocześnie bardzo smaczną potrawą jest barszcz biały, który podjemy z chlebem z dodatkiem kiełbaski, jajeczka oraz pieczonego schabu. Taki barszcz jest dla gospodyni nie lada wyczynem, ponieważ wymaga wiedzy na temat gotowania i dobrego przepisu. Wywar sporządza się z wędzonki i odpowiedniego zakwasu. Do smaku dodaje się listek laurowy, czosnek, ziele angielskie, warzywa w postaci marchewki oraz białą kiełbaskę. Cały przyrządzony wywar należy zaprawić śmietaną tak, aby nic nam się nie zważyło. Taki barszcz najczęściej podaje się z jakiem i pokrojoną kiełbaską. Z pewnością każdy wie jak smakuje i trudno się oprzeć jego zapachowi i smakowi. Nie dziwi fakt, że domownicy z taką ochotą czekają na to śniadanie, kiedy na stole są takie pyszności, że trudno się oprzeć. Po prostu palce lizać.
Schab pieczony

Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami i z pewnością wielkim dylematem dla gospodyń domowych jest menu wielkanocne. Są potrawy, bez których nie wyobrażamy sobie tego najważniejszego święta. I do takich potraw z pewnością należy schab pieczony. Można go oczywiście sporządzić na wiele różnych sposobów. Wśród takich najczęściej spotykanych jest schab ze śliwką lub z morelami. Jednak można się czasem pokusić o coś bardziej oryginalnego i przyrządzić taki schab, który zadziwi wszystkich.
Jaja wielkanocne

Wielkanoc jest z pewnością najważniejszym i najstarszym świętem dla wszystkich katolików. Zawsze poprzedzona jest Wielkim Postem, który sprawia, że ludzi mogą się do tego święta przygotować zarówno duchowo jak i zewnętrznie. Cały obyczaj Świąt Wielkanocnych kojarzy się z Niedzielą Wielkanocną i Poniedziałkiem Wielkanocnym. A wiadomo, że święta są również po to, aby spotkać się z rodziną, a przy okazji skosztować potraw, które się przyrządza. Czas wielkanocny jest oczywiście czasem radości i tę radość bardzo często łączymy z jedzeniem. Wszyscy z pewnością stwierdzą, że Wielkanoc najbardziej kojarzy się z jakiem wielkanocnym. Jajko w tradycji stało się symbolem życia, wieczności i nieprzemijalności człowieka. Podczas składania życzeń w Wielkanoc dzielimy się także jajkiem, które zostało w Wielką Sobotę poświęcone. Jajka wielkanocne przyozdabia się, maluje i w ten sposób wychodzą znane nam pisanki i kraszanki. Wielkanoc to czas radości i szczęścia, dlatego też nie zapominajmy o tych wszystkich zwyczajach, które w idealny sposób nam o tym przypominają.

Back To Top