Firmy muzyczne

Firmy muzyczne

Firmy muzyczne mają się znakomicie, ponieważ popyt na muzykę zawsze jest. EMI Group jest jedną z firm muzycznych, znaną i wysoko ocenianą. Jest to jedna z największych wytwórni muzycznych na świecie. Jej siedziba mieści się w Londynie, a wartość firmy liczona jest w miliardach funtów, a dokładnie wynosi obecnie ponad 4 miliardy. W studio nagraniowym tej firmy swoje największe przeboje nagrywała słynna „czwórka z Liverpoolu”, czyli zespół The Beatles. Kondycja finansowa firmy uległa pogorszeniu po 2000 roku, ale przejęcie przez prywatną firmę spowodowało, że EMI odzyskało dawny blask. Nazwa EMI nadal wywiera spore wrażenie na osobach śledzących rynek muzyczny. Warto poczytać o tej firmie, bo na pewno nie zniknie ona tak szybko z rynku.

EMI gra nadal
Firma EMI obecna jest na rynku od wielu lat – powstała w Wielkiej Brytanii, a później trafiła na rynki innych krajów. W Polsce także działała EMI jako filia londyńskiej firmy. W 2012 roku stała się częścią Universal Music Group. Później firmę wchłonął Parlophone Music Poland, który został przejęty przez Warner Music Group. Z firmą współpracowali słynni wykonawcy tacy, jak Bajm (obecny na polskiej scenie muzycznej od 1978 roku), Michał Bajor (występujący na scenicznych deskach od 1970 roku), Ewa Bem, Budka Suflera. Firma przygotowała również Złotą Kolekcję. Przez niedługi czas współpracowała z wykonawcami nurtu muzycznego znanego jako hip-hop. Firma radziła sobie dobrze i nadal ma niezłe perspektywy.

EMI jako firma jedna z czterech
EMI jest jedną z firm z wielkiej czwórki fonograficznej. W czwórce znalazły się Universal Music Group mający ponad 32 procent udziału rynkowego, Sony Music Entertainment – ponad 30 procent oraz EMI Group z blisko 7 procentowym udziałem w rynku. Jest najmniejsza w tym gronie, ale jej nazwa jest wielkim kapitałem tej firmy, a historia jest imponująca. Brytyjska EMI wydaje różne rodzaje płyt, między innymi z muzyką klasyczną, filmową, gospel, latynoamerykańską, jazzową, rockową. Jest otwarta na pomysły i ekspansywna, a jej największym kapitałem są kreatywni pracownicy oraz artyści pracujący dla EMI, a pracowali dla niej najbardziej znani muzycy świata, między innymi The Beatles, Sex Pistols, Pet Shop Boys, Depeche Mode, Blur, Iron Maiden czy Frank Sinatra. Firma jest odważna, otworzyła nawet filię w dalekiej Japonii.

Firma EMI Group kiedyś miała nazwę Electric and Musical Industries Ltd. Jej siedzibą jest Wielka Brytania, a dokładnie Londyn, stolica Zjednoczonego Królestwa. Istnieje od 1931 roku, co jest ewenementem w tej branży. Na początku 21. Wieku firma popadła w problemy finansowe i w 2007 roku została kupiona przez przedsiębiorstwo Terra Firma Capital Partners. W opuszczeniu dołka finansowego firmie pomogła Citigroup. Firma działa nadal pod zmienioną nazwą, a jej kapitałem są historia, kontakty oraz dobre kontrakty podpisane z wykonawcami muzyki. Z firmą współpracują Kate Bush, która po przerwie wraca do występowania na żywo, i Lily Allen, brytyjska piosenkarka pop i aktorka, a są to tylko przykładowe nazwiska muzycznych gwiazd. W Polsce firma opublikowała Złotą Kolekcję, czyli zestawy utworów tak znanych na lokalnym rynku gwiazd, jak zespół 2 plus 1, De Mono, Dżem, Exodus, Republika, 1, 2, 3, Pod Budą, Trebunie Tutki, Varius Manx i wielu innych. Albumy te były popularne i chętnie kupowane.

EMi Music Group, czyli nostalgia
EMI Music Group kojarzy się z pewną nostalgią, historią, przeszłością i przejęciem jej przez inne firmy. Firma ta wydaje albumy muzyczne od ponad osiemdziesięciu lat, a dokładnie od 1931 roku. Jej logo jest znane na całym świecie. W Polsce funkcjonowała jako EMI Pomaton Group. Białe litery na czerwonym tle ujęte w prostokątną ramkę są obecne na stronach internetowych, obwolutach płyt, książkach i w reklamach firmy. EMI w ramach Universal Music Company jest obecna na wszystkich kontynentach świata, zdobywając udziały w rynkach lokalnych i pomnażając dochody firmy. Z jej nazwą kojarzone są nazwiska tysięcy wykonawców, tytuły albumów oraz sukces. EMI jest firmą pełną sukcesów i z tym należy ją kojarzyć.

Back To Top