Urządzenia rekreacyjne

Urządzenia rekreacyjne

Tym terminem przede wszystkim określa się urządzenia, którym celem jest typowa rekreacja, czyli raczej czynny wypoczynek, głównie rozrywka ruchowa. Najczęściej w sytuacjach miejskich jest ona wspomagana poprzez wyspecjalizowane instytucje czy środki techniczne. Urządzenia z tej kategorii same podpowiadają specyficzny rodzaj rozrywki, który reprezentują, a także dostarczają dosyć silnych wrażeń, niektóre prowokują do współzawodnictwa, inne po prostu pobudzają ciekawość, zainteresowanie, a nawet częściowo uczą. Można je podzielić ze względu na miejsce, w którym znajdują swoje zainteresowanie na te z placu zabaw, wesołego miasteczka, a także Aquaparków, parków linowych, ogrodów czy Disneylandu. W pierwszej grupie mamy głównie huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice i równoważnie. Z kolei w grupie urządzeń rekreacyjnych z lunaparku czy wesołego miasteczka mamy: karuzele różnego typu, kolejki, siłomierze, strzelnice, diabelskie młyny, gabinety luster, osobliwości, beczki śmiechu, trampoliny, różne symulatory, pałace strachów i wiele innych.

Kolejka górska

Inna nazwa to roller coaster. Jest to konstrukcja z wysokimi wzniesieniami, niezwykle stromymi spadkami czy gwałtownymi zakrętami. Po niej poruszają się pociągi z pasażerami. Doznają one silnych wrażeń, które powodowane są przede wszystkim przez następujące po sobie pozorne zmiany grawitacji i związanymi z nimi zaburzenia błędnika. Wielokrotnie też doświadcza się poczucia zagrożenia. Pierwsze kolejki górskie pojawiły się w Rosji, które przypominały trochę tory bobslejowe. Było to w osiemnastym wieku. Od tego czasu zaczęły być coraz popularniejsze.

Karuzela

Jest to urządzenie niezwykle charakterystyczne dla wesołych miasteczek. Znaleźć tam można wiele różnego typu karuzel, zależnie od mechanizmu ich działania czy prezentowanej przez nie tematyki. Najczęściej obracają się one wokół własnej osi i przenoszą osoby na krzesełkach w różnych postaciach. Czasami dodatkowo obracają się owe krzesełka wokół własnej osi, jak na przykład w karuzeli określanej jako filiżanki. Czasami tym terminem określa się też urządzenia, które służą przede wszystkim holowaniu modeli aerodynamicznych po płaskim torze kołowym.

Diabelski młyn

Inaczej określa się je jako diabelskie koło lub młyńskie koło. Jest to swoista karuzela, która obraca się na poziomej osi. Jej najważniejsze elementy to koło umieszczone pionowa i przyczepione do obwodu siedzenia. Są to zupełnie odmienne konstrukcje od kół obserwacyjnych, jak na przykład London Eye. Różnią się między innymi mocowaniem kabiny. Pierwsze diabelskie młyny pojawiły się w siedemnastym wieku. Nowoczesnym diabelski młyn pojawił się w 1893 roku i miał siedemdziesiąt pięć metrów, a został zaprojektowany przez George’a Washingtona Gale Ferrisa Juniora.

Zjeżdżalnia

Najczęściej występują one na plażach lub po prostu na placach zabaw. Są to urządzenia działające z wykorzystaniem zasad równi pochyłej. Czasami są one również montowane w parkach lub ogrodach. Ich odmianą są zjeżdżalnie wodne, które najczęściej są znacznie dłuższe od zwykłych zjeżdżalni, a do tego najczęściej stosowane w basenach, Aquaparkach itp. Występują też coraz popularniejsze ostatnio tak zwane zjeżdżalnie dmuchane, które najczęściej pojawiają się w miastach turystycznych podczas różnego typu festynów, jarmarków i świąt.

Break Dance

Jest to swoista karuzela, która składa się z tarczy i wagoników, które obracają się razem z tarczą. Najpierw obroty są łagodne, ale z czasem coraz szybsze. Kiedy osiągnie tarcza swoją całkowitą prędkość, to wagoniki również dodatkowo zaczynają się kręcić, przez co pasażer ma wrażenie uwięzienia. Jest to jedna z popularniejszych karuzel w Niemczech. Po raz pierwszy pojawiły się one w 1989 roku w Heide Parku. Niestety należy przyznać, że tutaj jak przy większości karuzel czasami zdarzają się i wypadki.

Kingda Ka

Jest to stalowa kolejka górska. Mieści się ona w parku tematycznym o nazwie Six Flags Great Adventure w Jackson w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Uważana jest ona obecnie na najszybszą i najwyższą kolejkę na świecie. Powstała ona w 2005 roku i została otwarta pod koniec maja tego samego roku. Jest ona praktycznie główną atrakcją parku określanego jako Golden Kingdom. Przyjmuje się, że jedzie nią średnio prawie półtora tysiąca osób na godzinę, czyli zaczyna ona swoją jazdę co czterdzieści pięć sekund. Jednorazowo zabiera osiemnastu pasażerów. Nigdy nie jeździ ona w złą pogodę dla bezpieczeństwa pasażerów.

Back To Top