Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne

Chyba najbardziej „gorącym okresem” dla wszystkich katolików są właśnie święta wielkiej nocy. Dzięki nim przede wszystkim możemy pobyć troszeczkę czasu z rodziną, a także przestać się tym wszystkim aż tak bardzo martwić i zadręczać. Święta wielkiej nocy przede wszystkim powinny być obchodzone bardzo pięknie, nie tylko trzeba by było wtedy pójść do kościoła na Mszę, ale także i coś sobie postanowić. Dodatkowym atutem będzie to, że będziemy mogli dostać odpust zupełny, a dzięki niemu na pewno bardzo szybko dostaniemy przepustkę do nieba, która tak bardzo jest dla nas ważna, w razie, kiedy byśmy umarli. Dlatego tez trzeba by było właśnie o tym pamiętać i to koniecznie. Święta wielkanocne to także czas dla naszej rodziny, o czym nie możemy bez wątpienia zapominać. Trzeba go przebaczyć przede wszystkim z myślą o nich, spędzić czas ze swoimi dziećmi, czy żoną, tak, aby byli oni naprawdę w pełni szczęśliwi, bo przecież to jest dla nas najważniejsza sprawa. Właśnie od tego są te wszystkie święta i uroczystości, nie możemy o tym zapominać.

Koszyczek

Przede wszystkim ważne jest podczas świąt wielkanocnych, aby nie zapominać koszyczku, który można by rzec, że jest dość istotną sprawą w tym wszystkim bez wątpienia. Koszyczek wielkanocny powinien być nie tylko przepełniony tymi wszystkimi produktami spożywczymi, ale także naszym sercem i uczuciami, które ku temu towarzyszą. Przede wszystkim powinno pojawić się w nim jajo. Nie tylko takie obłupane, ale także jajka pomalowane, pisanki, czy kraszanki. Najlepiej wspólnie z całą rodziną to zrobić przed świętami, czyli siąść wszyscy razem i zająć się malowaniem jaj. Nie tylko pogłębi to relacje ze wszystkimi członkami, ale także okaże się naprawdę fantastyczną rzeczą, która sprawia sporo radości, a przecież właśnie o to nam chodzi podczas świąt. No i wiadome jest, że w koszyczku nie może także zabraknąć kiełbaski, chrzanu, chleba. Wszystko to zanosi starym zwyczajem najmłodsze dziecko w rodzinie, tam gdzie w dalej miejscowości, czy mieście są zanoszone wszystkie święconki. Dzięki temu na pewno ksiądz je poświęci, a także będziemy mogli wziąć trochę wody święconej, która będzie nam potrzebna, gdy ksiądz będzie chodził po kolędzie. No więc koniecznie nie można o tym zapominać. Wszystkie te produkty, które znalazły się w naszej święconce muszą koniecznie być ozdobione, tak, aby przepięknie się w niej prezentowały. Potem podczas śniadania wielkanocnego wszystko to będziemy mogli zjeść z prawdziwym smakiem, co jest niesamowicie ważną, ale i przyjemną dla nas sprawą.

Woda

Kiedy już przychodzi drugi dzień świąt, jakim jest poniedziałek, wtedy chyba najbardziej powinny go obawiać się nie tylko wszystkie panny w domu, ale także i kobiety. Starym zwyczajem chłopcy leją na nich spore ilości wody, by w ten sposób okazać im swoje zainteresowanie i uwagę. Dzięki temu na pewno każda pani mimo tego, że się trochę pozłości, to na pewno będzie niebywale szczęśliwa, że jeszcze ktoś się nią tak bardzo interesuje. Im bardziej zlana panna, która jeszcze nie wyszła za mąż, tym lepiej, gdyż świadczy to o zainteresowaniu ze strony chłopców, które jest bardzo, ale to bardzo ważne. Jednak w dzisiejszych czasach ten zwyczaj zrobił się bardziej agresywny, niż było to kiedyś. Wszystko dlatego, ze niektórzy chłopcy stoją czasami nawet na ulicy, a przez to oblewają samochody nawet całymi wiadrami. Czasami zdarzało się nawet, że kiedy ktoś przechodził obok jakiegoś stawu to nawet wrzucali go do niego, a przez to nie tylko narażali jego zdrowie, gdyż kwiecień, czy marzec jest to głownie miesiąc zimny, gdzie można się tylko przeziębić, a to nie jest przyjemna sprawa. Dodatkowo jeśli taka osoba nie umiała pływać, no to jeszcze gorzej, bo przecież mogła ona zatonąć. Dziś jakby to lanie wody troszkę przygasło na niekorzyść tradycji, na korzyść ciuchów i często umalowanych kobiet, po których wtedy makijaż się wprost rozpływa. Także warto jest pamiętać przede wszystkim o rozsądku właśnie w tych zwyczajach, gdyż on jest naprawdę dla nas bardzo ważny i koniecznie nie można robić czegoś, przez co tej drugiej osobie mogło by się coś stać.

Post

No niestety dla imprezowiczów właśnie podczas świąt wielkanocnych jesteśmy narażeni na to, że niestety, ale musimy koniecznie wstrzymać się nie tylko do chodzenia na dyskoteki, ale także przez cały post musimy być wstrzemięźliwi, no i nie spożywać potraw mięsnych, nie pić alkoholu. Można by było także mieć jakieś postanowienie, w którym trzeba by było koniecznie dążyć, a także spróbować chociaż w jakiś sposób zrealizować go. Jest to naprawdę fantastyczna sprawa, że każdy z nas może dotrzymać wielkiego postu i nie złamać go. Właśnie wtedy dyskoteki w tych małych miejscowościach są zamykane, bo ludzie nie chcą na nie uczęszczać. Niestety, ale tracą na tym, ci którzy są właścicielami dyskotek. Młodzież zwykle w takim okresie postanawia siedzieć we własnym domu, bo to sprawia im naprawdę wiele radości, a także mogą żyć w zgodzie ze wszystkimi przykazaniami. Post jest także czasem do różnego typu refleksji nad życiem, a także nad jego sensem, co jest niezwykle ważne w życiu praktycznie każdego człowieka. 

Króliczek wielkanocny

Potocznie uważa się, że to tylko w święta Bożego Narodzenia można dostawać prezenty, gdyż ma je kto nam przynosić, a tym panem jest właśnie Święty Mikołaj. Jednak w niektórych rodzinach nawet i w święta wielkanocne można je dostać, a wszystko dlatego, że przede wszystkim przynosi je właśnie króliczek wielkanocny. Na ten zwyczaj niestety nie decyduje się każda rodzina, tylko nieliczni tak naprawdę, więc tylko niektóre wybrane dzieci są z tego powodu naprawdę bardzo, ale to bardzo szczęśliwe. 

Rekolekcje

Tak naprawdę, aby bardzo dobrze przeżyć święta wielkanocne koniecznie trzeba by było udać się do kościoła na rekolekcje. Można powiedzieć nawet, że nie ma innego wyjścia ku temu. Tak naprawdę tylko wizyta w kościele daje wprost niesamowite efekty, na które nie trzeba już zbyt długo czekać. Dlatego też chodzenie na wszystkie trzy dni w rekolekcje jest dla nas naprawdę fantastyczne. Dodatkowo osoba, która będzie przez wszystkie trzy dniu na rekolekcjach może liczyć na odpust zupełny, a dzięki niemu tak naprawdę można się dostać wręcz bez problemów do nieba.

Back To Top