Sport dla każdego

Sport dla każdego

Większość Polaków nie lubi sportu. Woli siedzieć bezczynnie przed telewizorem. Tymczasem sport daje siłę i radość, poprawia nastrój, wyzwala endorfiny. Nie jest ważne, jaki rodzaj sportu się uprawia, ale ważny jest ruch. Może to być pływanie, tenis, gra w piłkę nożną, wizyty w fitness centre. Każdy rodzaj ruchu ma znaczenie. Bez ruchu czujemy się wymęczeni, nie mamy ani siły, ani ochoty na nic, jesteśmy ospali, mamy dość wszystkiego. Ruch to zdrowie i nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości – ruszanie się na świeżym powietrzu daje bardzo wiele, z tego powodu warto zadbać o sporą dawkę takiego właśnie ruchu. Sport najlepiej uprawiać od dziecka, przez całe życie, aż do późnej starości. Zachęcamy do aktywności fizycznej i rozwoju własnych umiejętności ruchowych.Na pewno ruch usprawni, doda sił oraz chęci do życia. Osoby wysportowane żyją o wiele dłużej oraz lepiej. Zapraszamy do uprawiania ruchu – i to od dziecka, a nie w wieku dojrzałym. Może to być spacer w szybkim tempie, nordic walking, jogging. Nieważne co to jest. Ważne, aby sport uprawiać regularnie oraz efektywnie.

Jaki sport dla dziecka?
Z wyborem sportu dla dziecka nie ma najmniejszego problemu. Dziecko powinno mieć dostęp do ruchu przez całe swoje życie, a dobre nawyki kształtuje się właśnie w dzieciństwie. Piłka nożna, bieganie, zabawa na placu zabaw – ruch jest wszędzie. Dzieci lubią aktywność fizyczną. Zagrożeniem jest komputerem – wielogodzinne wysiadywanie przed monitorem izoluje od rówieśników i niszczy mięśnie. Im więcej ruchu, tym lepiej. Z tego powodu każda osoba powinna zadbać o porcję ruchu – o dziecko dbają jego rodzice. Niech zapiszą malucha na lekcje tenisa, pływanie czy karate. Im więcej aktywności fizycznej, tym lepiej. Zapraszamy do uprawiania sportów i wierzymy, ze taka aktywność fizyczna na pewno pomoże każdemu.Do sportu warto dodać optymalną dietę bogatą w warzywa, owoce i dwa litry wody mineralnej dziennie. Taka dieta przysporzy trawienie i na pewno pozwoli zrzucić kilka kilogramów. Jeśli ktoś nie szuka metod odchudzania to może budować masę mięśniową. Zachęcamy do takiego podejśćia do sportu. Warto pamiętać, że sportem jest także gra w szachy lub brydża.

Kiedy uprawiać sport?
Dorośli często mówią, że są zmęczeni i nie mają ani czasu, ani siły na uprawianie sportu. Tymczasem wystarczą 2-3 godziny tygodniowo, aby poprawić kondycję fizyczną. Wystarczy spacerować, jeździć na rowerze, kupić kijki do nordic walking i spacerować po osiedlu, na którym mieszkamy. Niektóre sporty nie kosztują ani złotówki – rower kosztuje jako sprzęt, ale jazda na nim już nie. Rowerzysta nie musi mieć obecnie karty rowerowej ani innych uprawnień, aby jeździć na jednośladzie. Bieganie i jazda na rowerze są popularne, a ich uprawianie nie kosztuje ani grosza. Z tego powodu warto uprawiać takie sporty. Jazda na nartach czy tenis wymagają zakupu sprzętu, ubrań oraz wykupowania wjazdu kolejką na stok lub wynajmu kortu tenisowego, zakupu rakiet i piłeczek. Bieganie jest prawie darmowe – koszulka, spodenki i dobre buty do biegania kupione raz posłużą przez długie lata. Z tego powodu każda osoba może uprawiać dowolny sport, a brak pieniędzy jest kiepską wymówką. Brak ruchu zabija, wielogodzinne oglądanie telewizji również jest zabójcze. Ruch fizyczny to najlepsza forma rozrywki.

Czy sport tylko latem?
Lato jest czasem wymarzonym na uprawianie sportu. Jest wtedy ciepło, przyjemnie, przyroda jest bujna. Zima jest porą roku zniechęcającą do ruchu. Nie wolno jednak porzucać aktywności fizycznej. Można jeździć na rowerku treningowym w domu, spacerować, uprawiać jogging w pobliżu domu. Jeśli ktoś nie lubi jazdy na nartach czy łyżwach to takiego obowiązku nie ma. Jednak jakiś ruch – nawet w zimie – trzeba mieć. Brak ruchu to dodatkowe kilogramy, zniechęcenie, ospałość. Ruch jest dobry, bo daje dobry nastrój, modeluje figurę i sprawia, że nawiązujemy kontakty z innymi. Podsumowując, ruch to zdrowie o każdej porze roku oraz w każdym wieku. Nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości. Jest to najważniejsza sprawa dla każdej osoby. Gdyby nie ruch to wiele osób byłoby zgarbionych, zniechęconych i nie miałoby szczupłych figur. Dlatego ruch jest tak mocno rekomendowany przez lekarzy, nauczycieli oraz psychologów. Zaleca się przynajmniej dwie godziny ruchu tygodniowo. Trzy godziny to optymalna dawka ruchu, która przekłada się na pewno na zdrowie. Zapraszamy do uprawiania sportów, które na pewno poprawią zdrowie, samopoczucie oraz wygląd.

Jak zacząć uprawiać sport?
Najważniejsze są chęci oraz motywacja. Im większe są te parametry, tym chętniej ludzie uprawiają sport. Można założyć – dwa razy w tygodniu pójdę na siłownię i przez godzinę poćwiczę, zrobię coś dobrego dla siebie. Można umówić się z przyjaciółmi na codzienne bieganie – codzienne pól godziny spędzone na bieganiu odwdzięczą się zgrabną sylwetką, dobrą formą oraz lepszym nastrojem. Każdy z nas może zaplanować czas dla siebie i własnego zdrowia. Jeśli mamy rodzinę to warto zadbać o wspólne uprawianie sportu – jazdę na nartach, wspinaczkę po skałkach, bieganie czy jazdę na rowerze. Ten ostatni sport lubią osoby w każdym wieku, jest on łatwy i nie męczy nadmiernie. Można pokusić się o uprawianie karate, judo czy jazdę na snowboardzie. Każdy ma wybór, w zależności od preferencji i posiadanej gotówki. Czas na sport powinien mieć każdy z nas. Jest to bardzo ważne – brak ruchu skutkuje licznymi, uciążliwymi oraz przewlekłymi chorobami. Zatem pora porzucić wygodne fotele oraz kanapy i zabrać się za uprawianie sportu – obojętnie jakiego. Ważne, że nasze zdrowie będzie lepsze, a życie dłuższe.

Back To Top